Çocuklarınız için çok güzel kapşonlu bir yelek modeli anlatımlı

Yapılışı;

Arka :

Yetmiş altı ilmekle başlıyoruz.Kenarlardan altışar ilmeği bir ters-bir düz, orta kısmınıda iki düz-bir ters olarak on sıra lastik örüyoruz.

Örnek Kurulumu :

Altı ilmek lastik- on dokuz düz – bir ters , iki düz , bir ters – on altı düz – bir ters , iki düz , bir ters – on altı düz – altı ilmek lastik

Ortadaki on altı ilmeği sekiz sırada bir ağaç kökü burgu yapıyoruz, her 2 yanındaki iki düzleri de her ön sırada ilmekleri sola ve sağa yer değiştirerek koyuyoruz. Ortada ki bulgulardan yedi kez yaptıktan sonra kol kesimine geçiyoruz. Kol kesimi için her ön sırada kenarlardaki altı ilmek lastikten sonra iki ilmek örüp, üçüncü ilmeği bu iki ilmeğin üzerinden geçirerek kesme yapıyoruz.

Kenar lastiklerle,ikili bulguların arasında ki düzler bitene kadar bu kesme işlemine devam ediyoruz. Kalan ilmekleri on sıra daha ördükten sonra ilmekleri kapatmadan bir şişte bekletiyoruz.

Önler içinde kırk yedi ilmekle başlıyoruz. Yedi ilmek lastik – bir ters, iki düz , bir ters – sekiz düz – bir ters, iki düz , bir ters – on sekiz düz – altı ilmek lastik.

Kapşon bitirilirken ilmekleri kapatmıyoruz, bütün ilmekleri ortadan 2’ye ayırıp iki şişe bölün ve üçüncü 1 şiş yardımıyla iki şişte ki ilmekleri birlikte örerek kesiyoruz.Bu şekilde örülünce hem dikiş derdi olmuyor hem de çok düzgün oluyor.

Kol altında ki yanlara ilik açılmıyor, dikildikten sonra üzerine düğmeleri dikerek süslüyoruz. Aynı şeyi kapşonun ön kısmınada uyguluyoruz.  Kolay gelsin.

kapsonluyelek

 

degisik-kapsonlu-yelekk