Hayatımıza ışık tutan gelecek nesillerimiz de giyim konusunda aileleri ile birbiriyle yarışıyor diyebiliriz. Soğuk havalar da küçük bedenlerini ısıtmak için bebek yelekleri oldukça kullanışlı durumdadır. Söz konusu bebek yeleği örgüsü olunca da ortaya birbirinden çeşit modeller çıkmaktadır. Bebek yelek modelleri kesin, örüm ve şekil bakımından farklılık gösterebilir.

ajurlu bebek yelegi
                            ajurlu bebek yelegi

Bebek yelek modellerinden bir tanesi de ajurlu bebek yeleğidir. Bu bebek yeleği örmek ise oldukça kolaydır. Örme işlemine başlarken 80 ilmek atıyoruz ve 5 sıra haroşa ile örgü işlemimize devam ediyoruz. Bu bebek yeleği modelini örerken  kenarlarını tığ ile işlemeyi unutmamalıyız.

 

baklava desenli bebek yelegi
                 baklava desenli bebek yelegi

Baklava desenli bebek yeleği modeli oldukça çok tercih edilen yelek türüdür. Bu yeleği örerken  yakadan başlamayı unutmuyoruz ve ilk yaka yapımı ile başlıyoruz. 81 ilmek atarak yakamızı oluşturuyoruz, 17’şer ilmek iki adet ön, 8’şer adet iki adet kol arası, 28 ilmek arka yüzü ve 4 ilmek ara bölümünden oluşmaktadır baklava desenli bebek yeleği modelimiz. 

Söz konusu bebek yeleği olunca bir birinden çeşit tatlı ve modeller de karşımıza çıkıyor.Prinç modeli bebek yeleği, bakalava desenli bebek yeleği, ajurlu bebek yeleği, yaprak yaka bebek yeleği, Tığ işi bebek yeleği, püskül modelli bebek yeleği, kruvaze modeli bebek yeleği, kelebek model bebek yeleği gibi bir çok modeller bizleri karşılamaktadır.  Tabi söz konusu ufaklıklar olunca bu yelekleri örmekte biz hanımlara kalıyor.