Eski çantanızı tığ örgüsü ile kaplayarak,pareonuzla kullanışlı bir takım yaratabilirsiniz.

etek-çanta

Pareo:

Kullanılan Örgüler:
Lastik örgü-Ajur örgü

Yapılışı:
7 numara örgü şişine 180 ilmek atın.
1. sıra: Ters örün.
2. sıra: (Ters olarak) 1 ilmek örün, (şişe dolayarak) 1 ilmek arttırın, 1 ilmek örün, (şişe dolayarak) 1 ilmek arttırın. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.
3. sıra: (Ters olarak) 2 ilmeği birlikte alarak sıra sonuna kadar bu şekilde örün.
2. ve 3. sıraları tekrarlayarak 42 sıra (19 cm.) örün. Düz sıranın üzerine 1 ters, 1 düz 20 sıra lastik örerek örgüyü tamamlayın.
Etek ucunu boncuk geçirdiğiniz  iplik ile tığ örgüsü yaparak süsleyin.

Bitirme:
Lastiğin iki ucunu dikerek birleştirin. Eteğin bel kısmına lastiği teğelleyerek geçirin. İki ucu yırtmaç olacak şekilde açık bırakın. Üst ucundan makine çekin. Yırtmacın üzerini tığ ile yaptığınız çiçekler ve boncuklarla süsleyin.

etek

ÇANTA:

Yapılışı:
Eski çantanızın taban şekline ve büyüklüğüne göre (oval, yuvarlak, kare…) tığ ile sık iğne yaparak tabanı tamamlayın. Üzerine aşağıda tarif edildiği şekilde tığ örgüsü yapın.
1. sıra: ilk sık iğnenin içine bir sık iğne yaparak batın. 1 zincir çekin, 2. deliğe tığa iki defa dolayarak batın, üç kerede çekerek çıkın. Aynı deliğe tığla iki defa dolayıp 3 kerede çekerek 6 dolgu trabzan yaparak doldurun. 1 zincir çekip yanındaki deliğe bir sık iğne yapın. 1 zincir çekip, tığa 2 kere dolayarak ve 3 defada çekerek yanındaki deliğe 6 dolgu trabzan yapın. Işlemi tekrarlayarak tabanın çevresini tamamlayın.
2. sıra: 1. sırada yaptığınız sık iğnelerin üzerine motifleri ve sık iğneleri de motifin ortasına gelecek şekilde yaparak 2. sırayı tamamlayın. İstediğiniz boya gelinceye kadar aynı işlemleri tekrarlayarak çantayı örün. Anchor Pandora ile çanta sapının üzerini sık sık sarın. Çantanın ortasını tığ ile yaptığınız çiçek ve boncuklarla süsleyin. Ağız kısmını çiçekle uyumlu hale gelecek şekilde farklı renk iplikle çırpma yaparak tamamlayın. Taban ve ağız kısmından eski çantanıza tutturarak kullanılacak hale getirin.

çanta