Arkadaşlar, sonbahar kapıya geldi. Belki içimizi hüzün kapladı belki de birdaha ki yıl yeniden açacak bir çiçeklerle siz de nasıl açabileceğinizin hayalini kurmak için kabuğunuza çekildiniz. Sebep ne olursa olsun, ister mutlu olun ister hüzünlü sonbahar hepimizde değişik duygular yaratıyor. İşte gerek bu mevsimin rengine uygun, gerekse duygularımıza uygun renkte harika bir örgü ceket modelini ve yapılışını sizlere sunacağım. Bu ceket hem sizi hem de duygularınızı ısıtacak.

MALZEME: İnce 100% Merinos yün (yak 125 m/50 gr): yak ı50 (500-550) gr bej, her birinden yak 100 (100-150) gr ol- ak üzere koyu kahverengi, kestane, dore kahve ve yak 100 gr yeşil; örgü şişi Nr 3,5 ve 4.

Pirinç Örgü: I ilmek yüz, I ilmek ters değiştirerek örün. imekler her sırada değiştirilecek, yüzün üzerine ters, tersin üstüne yüz gelecek.

Jakar Desen: Örnek şemasına göre jakar tekniğiyle çalışın, ilmek ve sıralan açıklamalarda verildiği şekilde dağıtın.

iç-dış-desenli-ceket-şeması-1

 

Bu arada I. sırayı = gidiş sırası yüz örün, *ardından izleyen 32 sırayı düz ters örün. Bunun için 2. sıradada ve izleyen tüm dönüş sıralarını yüz örün ve kullanılmayan ipleri ilmeğin arkasından yürütün, 3. sırada ve izleyen tüm gidiş sıralarını ters örün ve kul­lanılmayan ipleri ilmeğin önünden yürütün, öyle ki dış yüzde ters ilmekler ve gergi ipleri görünsün. 34. sırayı = dönüş sırası, ters örün. Ardından düz yüz, 2 sıra dore kahve, 2 sıra bej, 2 sıra dore kahve yapın, ardından örnek şemasına göre düz ters örmeyi sürdürün, bu arada örnek şemasının tüm bej ilmeklerini koyu kahv­erengi ve tüm koyu kahve ilmeklerini bej çalışın, ayrıca I. sıranın ve 34. sıranın ilmeklerini ters örün. Ardından düz yüz 2 sıra dore kahve, 2 sıra bej, 2 sıra dore kahve ve I. sırada = gidiş sırasını örnek şemasına göre ters örün, ardından örnek dizinini * işaretinden itibaren tekrarlayın.

Açıklamalara verildiği şekilde dağıtın. I.-20. sıraları sürekli tekrarlayın.

Örnek Denemeleri: 21 ilmek ve 29 sıra düz yüz : yak 10x 10 cm, 24 ilmek ve 27 sıra çift taraflı desen = yak 10x 10 cm, 20 ilmek ve 31 sıra strüktür desen: = | yak 10×10 cm, hepsi 4 numara şişle.

Arka Parça: 3,5 numara şişle bej yünle 140 (150-162) ilmek atarak başlayın ve I dönüş sırasıyla başlayarak  pervaz için 1,5 cm = 5 sıra pirinç desen örün. Ardından 4 numara şişle izleyen dağılıma göre örme; sürdürün: Kenar ilmek, 43 (48-54) ilmek düz yüz, 52 ilmek gode ve 43 (48-54) ilmek düz yüz, kenar ilmek Gode ilmeklerini örnek şeması A çalışın, bu arada dönüş sıralarında örmeden aldığınız ilmekleri şekilde! açıklamalara göre yapın, kalan ilmekleri göründükleri T şekilde örün. I. ve 2. sıraları 3 defa tekrarlayın, ardı» 9. sırada da şekilde verildiği gibi 4 ilmek kapatın, 9, sıradan sonra ve izleyen eksiltme sıralarında şekilde daima I sıra eksik ilmek sayısı ile verilmiştir Bu sırayı I bir sonraki eksiltme sırasına kadar aynen tekrarlayın.

içli-dışlı-örgü-ceket-modeli

İster ters ister yüz. Nasıl : giyerseniz giyin bu ceketle bakışlar her zaman size yakışacağından emin olabilirsiniz.