Yapılışı:

Yandan başlanarak örülecek

Arka:Örgü şişine sırasıyla siyah iplikle 28,gri iplikle 35 ve krem iplikle 18 ilmek atın 1.sırada aynı ipliklerle ters örün 2.sıra başında siyah iplikle ilk 22 ilmeği ters örgü örün 23.ilmketen itibaren beden için verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek şemanın 1-6 ilmeklerini bir kez uygulayın Devamında gri iplikle şemanın 7-13 ilmeklerini birkez uygulayın.Aynı iplikle sonraki 22 ilmeği ters örgü örün 23.ilmekten itibaren motif şemasının 1-6 ilmeklerini bir kez uygulayın Devamında krem iplikle şemanın 7-13 ilmeklerini bir kez uygulayın.Kalan 11 ilmeği aynı iplikle ters örgü örün.Sonraki sıralar aynı örgü düzeni ve aynı ipliklerle,motif şemasının 1-10 sıralarını tekrarlayarak,örgüye devam edin (örgü düzeni ve iplikler örgü sonuna kadar devam edecek.)Aynı zamanda omuz için krem iplikle örülen kenardan her 8.sırada 3 kere 1 ilmek arttırın.Örgü boyu baştan itibaren 14 cm 34 sıra olduğunda sol arka yaka için her 2. sırada sırasıyla 2-1 1 ve 1 ilmek keserek,örgüye devam edin.Örgü boyu yaka kesiminden itibaren 13. cm 32 sıra olduğu zaman sağ yaka için her 2.sırada sırasıyla 1-1-1 ve 2 ilmek artırarak örgüye devam edin.Aynı zamanda yaka ucunda itibaren,omuz için her 8 sırada 3 kere 1 ilmek kesin.Örgü boyu sağ yaka ucundan itibaren 14 cm. 34 sıra olduğu zaman ilmekleri bir kerede kesin.

Ön:Ön yaka kesimine kadar,arkada uygulanan işlemleri aynen tekrarlayın 3.sıradan itibaren sağ ön yaka için her 2.sırada sırasıyla 7-1-1-2 ve 2 ilmek keserek örgüye devam edin.Örgü boyu yaka kesiminden itibaren 13 cm. 30 sıra oldugu zaman sol ön yaka için her 2.sırada sırasıyla 2-2-1-1 ve 7 ilmek artırarak örgüye devam edin.Aynı zamanda yaka ucundan itibaren omuz için her 8. sırada 3 kere 1 ilmek kesin.Örgü boyu sol yaka ucundan itibaren 14 cm. 34 sıra olduğunda ilmekleri ir kerede kesin.

Bitirme:Arka etek ucu bantı için,etek ucundan krem iplikle 62 ilmek alarak,örgü şişine geçirin 1.sıradan itibaren , bant için verilen motif şema ve açıklamasını takip ederek,19 sıra örün.İlmekleri bir kerede kesin.Aynı şekilde ön etek ucu bantını örün.Sol omuz dikişini birleştirin.Yaka bantı için krem iplikle,yaka kenarından 70 ilmek alarak örgü şişine geçirin.Bant motif şemasını takip ederek 9 sıra örün.İlmekleri bir kerede kesin.Sağ omuz ve yaka ucunu birleştirin.Sol kol bantı için,Omuz dikişinden arka ve önde 21’er cm ‘lik mesafeleri işaretleyin.Toplam 42 cm‘lik mesafeden krem iplikle 70 ilmek alarak örgü şişine geçirin.Bant motif şema ve açıklamasını takip ederek 9 sıra örün ilmekleri bir kerede kesin.Aynı şekilde sağ kol bantını örün.Yan dikiş ve kol bant dikişlerini birleştirin.

 

kısakollukazak  kısakollukazak1