Örgü Düz örgü, Lastik ,  Haraşo

İlave malzeme Bluz için 2 adet düğme, etek için lastik,tığ

Ölçüler 3 ay, 6 ay, (12) ay

Örgü açıklamaları (12 ay) içindir.

BLUZ                                                  

Arka: Eflatun yünümüz ile 55 ilmek alalım. 5cm eninde lastik örgü sonrasında düz örgüye geçelim. Örgü boyumuz 17cm olduğunda kol evlerini sırası ile 3-2 ilmek keserek tamamlayalım. Arka yaka patı için kol kesimi ile aynı hizada orta 5 ilmeği kapatalım.Kol evi yüksekliği lOcm olduğunda arka yaka için sırası ile 4-3 ilmek kapatalım. Kol evi derinliği 11 cm olduğunda 13 omuz ilmeğini tek seferde keselim. Aynı işlemi diğer yarıya da uygulayalım.

Arka patı için kapattığımız ilmek hizasından yaka oyuğuna kadar 20 ilmek alalım ve 3 cm eninde lastik örelim. Üste gelecek patın yaka kısmından 4. ve 12. ilmeklerine örgümüzün 3.sırasında 1 er ilmeklik ilik açalım.

Ön: Arka parça ile aynı şekilde hazırlayalım. Örgü boyumuz 22cm olduğunda yaka kesimini için orta 9 ilmeği kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında yaka kesiminin her iki yanından sırası ile 2-1-1-1 ilmek eksiltelim. Omuzlarda kalan 13er ilmeğimiz ile kol evi derinliği 11 cm olana kadar devam edelim ve tüm ilmekleri tek seferde kapatalım.

Kol: 35 ilmek ile başlayalım. 3cm lastik örgüden sonra düz örgüye geçelim ve her sıra başında 7 defa her iki yandan 1er ilmek artıralım. Lastik dahil örgü boyumuz 7cm olduğunda kol eksiltmelerine başlayalım. Sırası ile 2 defa 3er ve 5 defa 2şer ilmek kapatalım. Kalan 17 ilmeği ise 5-5-7 keserek bitirelim.

Yaka: eflatun yünümüz ile 8 ilmek yapalım. 7 sıra düz ördükten sonra düz yüzde fisto yapacağımız kenardan başlayarak ters örelim. Dönüş sırasında ise ters yüzde ters örerek haraşo oluşturalım. Sonraki sıralarda fisto uygulanacak kenardan sadece 5 ilmeği ters örerek haraşo örgüye devam edelim.. Aynı 5 ilmeğin üzerine toplam 6 haraşo sırası ördükten sonra düz yüzde 8 ilmeği ters örelim. Aynı işlemi 7 sıra düz örgüden sonra tekrarlayalım. Toplam 10 adet haraşo fistomuz olduktan sonra 7 sıra düz örgü ile yakayı bitirelim. Fisto oluşturduğumuz kenara 3,5mm tığ ve beyaz yünümüz ile her haraşo sırası arasına batarak 2 zincir çekelim ve tığımızın üzerine dolamadan sonraki araya bağlayalım. Aynı işlemi tüm yaka çevresine devam ettirelim.

Dikiş: Beden ve omuz dikişlerini yapalım. Kol altlarını diktikten sonra kol evlerine yerleştirelim. Hazırladığımız yakayı arka pat lastiğinin ucundan başlayarak yaka etrafına tutturalım. Arka patı 5 ilmek keserek oluşturduğumuz yırtmaca tutturalım.

bluz ve etek bluz sema