Değerli arkadaşlar, üzüm şeklinde iğne oyası küpeleri benim ilgimi çektiği kadar eminim ki sizlerin de çok ilgisini çekecek. Bu aralar örgü küpelere çok merak sardım. Onları araştırırken üzüm şeklinde iğne oyası küpeleri ile karşılaştım ve hemen sizlerle paylaşmak istedim. Eminim ki benim gibi sizler de hemen yapmak isteyeceksiniz.  Yağılışını şöyle açıklayayım.. Öncelikle elinizle şekil verebileceğiniz bir tel alıp üzüm şekilleri veriyorsunuz. Daha sonra ortasını tığla işledikten sonra iğne oyasına başlıyorsunuz. Zaten minik miinik oldukları için hemen bitecektir. Yok tel bulamam diyorsanız da bakarak kendi yöntemlerinizle üzüm şekli verebileceğiniz bir model zaten. Yapımında floş polyester ipler kullanılmış. Zaten iğne oyalarının genelinde floş polyester ipler kullanılır.

Bir de öğrendiğim çok güzel bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oyalarda kullanılan her çiçeğin bir dili varmış. Mesela bu küpelerde bulunan üzüm şeklindeki oyanın anlamı ömür boyu tatlılığı simgelemesiymiş. Bu nedenle özellikle kayınvalide pohçasına konulurmuş. Üzüm şeklindeki iğne oyalarını daha büyük örerek tülbentleriniz ya da havlularınız için de kullanabilirsiniz. Bu şekilde pohçaya ekleyebilirsiniz.

Sizlerle daha çok çiçekli iğne oyası modelleri paylaşacağım ve yine her oyanın ne ifade ettiğini de sizlere anlatacağım. Bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle.

Üzüm-Şeklinde-İğne-Oyası-Küpeleri