İp: Linate 1   adet 100 gr.’lık yumak

Şiş: 5 numara

Yaş: 4-5

Etek Yapılışı:

Etek için 42 ilmekle başlayın. 2 sıra ters örgü örün. Üzerine 1 sıra düz örgü örün. 2’inci sırayı düz örgü örün. Dönüş sırasını ters örgü olarak örün. Sol şişte 6   ilmek kalınca geri dönüş yaparak düz örün. Arka sırayı ters örün. Sol şişte 3 ilmek kalınca tekrar dönüş yaparak düz örün. Arka sırayı ters örün sol şişte 3 ilmek kalınca geri dönüş yapın. Geri dönüşleri 11 kez tekrarlayın.

Böylece etek ucuna bolluk yapmış olacaksınız. Son dönüş sırasında ilmeklerin tümünü düz örgü örerek dönün. Tekrar 2 sıra ters örün. Üzerine yine 6 ilmek örün. Dönüş yapın, 3 ilmek örün, dönüş yaparak bir önceki bolluğu verin. 16 kez ters örgü olarak çizgileri yapın. 16 kez de aradaki artırmalı düz örgüleri örün. Bele lastik geçirin.

Bolera Yapılışı:

Boleraya 40 ilmekle başlayıp, düz örgü örün. Her sırada her iki yandan 1’er ilmek artırarak devam edin. 64 ilmek olunca sol taraftan 10 ilmek düz örün, 1   ilmeği toplayın. Geri dönüş yaparken 2 ilmeği toplayın. 10 ilmek ters örün. Daha sonra sol taraftan iki sırada 1 ’er ilmek olmak üzere 3 ilmek eksiltin. Kol oyuntusu kadar örün. Omuzdaki 7 ilmeği keserek  önü tamamlayın. Sol şişe 40 ilmeği (arka) kol oyuntusu boyunda örün. Yaka oyuntusunu yapın. Omuzlarda ilmek kalınca kesin. Sol önü örün. 2 ilmeği toplayın, 11 ilmek düz örün. Dönüş sıra sıra ters örün. Son 2 ilmeği toplayın. Sağ önde yaptığınız gibi sol taraftan iki sırada 1 ’e ilmek olmak üzere 3 ilmek eksiltin. Kol oyuntusu boyuna gelince omuzdaki 7 ilmeği kesin. Çevresindeki volan için 12 ilmekle başlayıp 2 sıra ter: örün. Üzerine 1 sıra düz örün Dönüş sırasında sağ şişte 3 ilmek kalınca dönün. Bu işlen 2   kez yapın. Boleranın çevresi kadar örüp, dikin.

Beyaz-Orgu-bolero-etek-yapimiBeyaz-Orgu-etek-kalibi