BÜYÜKLÜK 85 x 85 cm

MALZEME: 2 yumak (her biri 50 gr.) 20 numara beyaz pamuk dantel ipliği, 1,00 numara tığ, 0,95 m 140 cm eninde keten karışımlı kumaş ya da kenardan kenara 85 x 85 cm boyutlarında kendinden petek desenli örtü

Büyük aplike dantel: I 3×70 cm / 25 kare I 39 sıra

Küçük aplike dantel: 14 xl2 cm / 27 karex24 sıra

Örnek denemesi: 20 kare x 20 sıra / 10 x 10 cm

Dantel-Beyaz-Masa-Örtüsü

 

  • Büyük aplike dantel: 25 kare için 76 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir + I. boş kare için 2 zincir çekin.Tığ işine ok işaretinden başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 9. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın.Örmeyi bitirdikten sonra kenarlara her kenar kare boşluğuna 2. sık iğne her tırabzan başına I. sık iğne olmak üzere I sıra sık iğne yapın. Her köşe kareye 2 sık iğne, I zincir ve 2 sık iğne yapın.
  •  Küçük aplike dantel: 2 kez çalışın. 27 kare için 82 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir+ I. boş kare için 2 zincir çekin. Ok işaretinden başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 9. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Danteli işlemeyi bitirdikten sonra dantelin dış kenarına büyük parçada olduğu şekilde sık iğne yapın. (çepeçevre 2 cm dikiş payı.) Kenarları I cm’den iki defa içe katlayın, kenarları ütüleyin ve dipten makine çek­erek bastırın. Dantel aplikeleri  hazırladığınız ya da hazır satın aldığınız örtüye yerleştirin, iğneleyin ve dış kenarından sık ayarlı zikzak dikişiyle bastırın. Dantellerin altında kalan kumaşı tam zikzak dikişlerin dibinden keserek temizleyin.