Fırfırlı Hırka Yapılışı

Fırfırlı Hırka Yapılışı

  • 20 Aralık 2013
  • 1.740 kez görüntülendi.
Fırfırlı Hırka Yapılışı

Örgü: Düz örgü, Lastik , Ajur

ilave malzemeler: 6 adet düğme

Ölçüler: 6 ay, (12) ay, 18 ay

Örgü açıklamaları (12 ay) içindir.

FIRFIR HIRKA

Arka: Bebe yünümüz ile 4mm şişimize 62 ilmek atalım ve lastik örgüye yapalım. Sırası ile 2 sıra yeşil + 2 sıra beyaz + toplamı 10 cm olana kadar somon yünümüz ile lastik örelim. 4,5mm şişimiz ile düz örgüye başlayalım. Düz örgü boyu 12cm olduğunda kol kesimini 3-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 12cm olduğunda arka yaka oyuğu için orta 14 ilmeği kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında orta yakanın her iki yanından 2-2 ilmek eksiltelim. Kol evi yüksekliği 13 cm olduğunda omuzlarda kalan 16şar ilmeği tek seferde kapatalım.

Ön: Bebe yünümüzle 4mm şişimize 30 ilmek atalım ve arka beden ile aynı şekilde örelim. Kol kesimini 3-2 uygulayalım. Kol evi yüksekliği lOcm olduğunda yaka için ön ortadan sırası ile 6-3-1 ilmek kapatalım. Kalan 16 ilmeği kol evi yüksekliği 13cm olduğunda tek seferde kapatalım. Diğer ön parçayı da aynı şekilde hazırlayalım.

Ön Lastik: Ön ortadan 4mm şişimize 66 ilmek alalım ve 4 sıra 2/2 lastik ördükten sonra tek seferde kapatalım. Sağ ön lastiği örerken 2.sırada etek ucundan 5.ve sonraki her 11.ilmeğe toplam 6 adet ilik açalım.

 

Ön Fırfır: Düz yüzde lastik örgünün dibinden somon renkli yünümüz ile 76 ilmek çıkartalım. 4mm şiş ile ilk ters sırada 4 ilmekte bir ilmek diğer ilmeğin dibinden artıralım, ikinci ters sırada daha önce artırma yaptığımız ilmeklerin üzerinden 1er ilmek daha artıralım. Bu şekilde 8 sıra ördükten sonra kapatalım.

Kol: Beden ile aynı renk düzeninde öreceğiz. 40 ilmek başlayalım Somon ile lastik örgü boyu lOcm olduğunda 4,5mm şiş ile düz örgüye geçelim. Düz örgüye geçtikten sonra her 3cm de bir 3 defa her iki yandan 1er ilmek artıralım. Düz örgü boyu 1 lcm olduğunda kol kesim 3-2 ilmek başlayalım. Devamında 5 defa 1 ilmek+3 defa 2 ilmek kapatalım. Kalan 14 ilmeği ise 5-5-4 keselim.

Yaka: Omuz dikişlerini yaptıktan sonra ön yakalardan 18 er ve arka yakadan 28 ilmek çıkartalım. Toplam 64 ilmek ile 5 sıra lastik örelim ve tek seferde kapatalım.

Dikiş: Beden yan ve kol altı dikişlerini yapalım. Kolları kol evlerine yerleştirelim. Ön fırfır örgüyü kenarlara tutturmadan önce dönmesini engellemek ve volan vermek için ütüleyelim. Düğmelerini dikelim.

hırkamodeli şapka hırka şeması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ