Örgü: Düz örgü, Lastik , Ajur

ilave malzemeler: 6 adet düğme

Ölçüler: 6 ay, (12) ay, 18 ay

Örgü açıklamaları (12 ay) içindir.

FIRFIR HIRKA

Arka: Bebe yünümüz ile 4mm şişimize 62 ilmek atalım ve lastik örgüye yapalım. Sırası ile 2 sıra yeşil + 2 sıra beyaz + toplamı 10 cm olana kadar somon yünümüz ile lastik örelim. 4,5mm şişimiz ile düz örgüye başlayalım. Düz örgü boyu 12cm olduğunda kol kesimini 3-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 12cm olduğunda arka yaka oyuğu için orta 14 ilmeği kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında orta yakanın her iki yanından 2-2 ilmek eksiltelim. Kol evi yüksekliği 13 cm olduğunda omuzlarda kalan 16şar ilmeği tek seferde kapatalım.

Ön: Bebe yünümüzle 4mm şişimize 30 ilmek atalım ve arka beden ile aynı şekilde örelim. Kol kesimini 3-2 uygulayalım. Kol evi yüksekliği lOcm olduğunda yaka için ön ortadan sırası ile 6-3-1 ilmek kapatalım. Kalan 16 ilmeği kol evi yüksekliği 13cm olduğunda tek seferde kapatalım. Diğer ön parçayı da aynı şekilde hazırlayalım.

Ön Lastik: Ön ortadan 4mm şişimize 66 ilmek alalım ve 4 sıra 2/2 lastik ördükten sonra tek seferde kapatalım. Sağ ön lastiği örerken 2.sırada etek ucundan 5.ve sonraki her 11.ilmeğe toplam 6 adet ilik açalım.

 

Ön Fırfır: Düz yüzde lastik örgünün dibinden somon renkli yünümüz ile 76 ilmek çıkartalım. 4mm şiş ile ilk ters sırada 4 ilmekte bir ilmek diğer ilmeğin dibinden artıralım, ikinci ters sırada daha önce artırma yaptığımız ilmeklerin üzerinden 1er ilmek daha artıralım. Bu şekilde 8 sıra ördükten sonra kapatalım.

Kol: Beden ile aynı renk düzeninde öreceğiz. 40 ilmek başlayalım Somon ile lastik örgü boyu lOcm olduğunda 4,5mm şiş ile düz örgüye geçelim. Düz örgüye geçtikten sonra her 3cm de bir 3 defa her iki yandan 1er ilmek artıralım. Düz örgü boyu 1 lcm olduğunda kol kesim 3-2 ilmek başlayalım. Devamında 5 defa 1 ilmek+3 defa 2 ilmek kapatalım. Kalan 14 ilmeği ise 5-5-4 keselim.

Yaka: Omuz dikişlerini yaptıktan sonra ön yakalardan 18 er ve arka yakadan 28 ilmek çıkartalım. Toplam 64 ilmek ile 5 sıra lastik örelim ve tek seferde kapatalım.

Dikiş: Beden yan ve kol altı dikişlerini yapalım. Kolları kol evlerine yerleştirelim. Ön fırfır örgüyü kenarlara tutturmadan önce dönmesini engellemek ve volan vermek için ütüleyelim. Düğmelerini dikelim.

hırkamodeli şapka hırka şeması