Sevgili hanımlar, bugün de örtülerinizin kenarlarına çok şık dantel kenarlıklar örebilmeniz için harika bir kenar dantel modeli ve yapılışını paylaşacağım.

BÜYÜKLÜK: 35 x 35 cm.

MALZEME: I yumak (yak. 50 gr.) 20 numara beyaz dantel ipliği, 1,00 numara tığ. 10,25 m 140 cm eninde kahverengi keten kumaş.

  • Dantel: 7,5 cm genişlikte / 15 kare.
  • İç Ölçüsü: 19 x 19 cm / 38 kare.
  • Örnek denemesi: 20 kare x 20 sıra / 10 x 10 cm
    .

kenarları-dantelli-örtü-şeması

Dantel: Dantel enine örülecek. Örnek şemasına göre çalışın. 12 kare için 37 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir + I. boş kare için 2 zincir ile başlayın. Ok işaretinden başlayın, I.tırabzanı tığdan itibaren 9.zin­cire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın, dolu kareler için zincir yerine tırabzan çekin. Dilimli kenar için eksiltme ve artırmalan temel bilgiler bölümünde verildiği şekilde yapın. * Önce oktan köşeye kadar olan kısmı işleyin, sonra köşeyi dönün. Bunun için önce sınırlayıcı çizgiye kadar kısaltılmış sıralar işleyin. Köşe noktasına ulaştıktan sonra sıralan yeniden tamamlayın.Tığ şeması kısaltılmış sıraların çalışma biçimini göstermektedir Renklendirilmiş kısım örnek şemasındaki renklendirilmiş kısmı belirtmektedir Köşeyi bitirdikten sonra örnek şemasının sonuna kadar olan kısmı işleyin. * Böylece dantelin l/4’ü bitmiş ola­caktır Dantelin geri kalan kısmı için yıldızlar arasındaki aynı işlemi 3 kez daha tekrarlayın ve bu arada örnek şemasının I. sırasını daima son işlenen sıraya işleyin. Dantelin başıyla sonunu elle dikerek birleştiriri. Dantelin iç kısmını şu şekilde işleyin: I. yuvarlak sıra: ipi bir kapama zinciriyle bir kenar tırabzana bağlayın iğneye batın, ipi aktarın, 2. sık iğneye batın, ipi aktarın ve bir dolamayla tığdaki tüm ilmekleri bir defada çekin.) Yuvarlak sırayı I. sık iğneye batarak yapacağınız I kapa­ma zinciriyle tamamlayın. 2. yuvarlak sıra:Tırabzan çekin. Sıra başındaki I. tırabzan için 3 zincir çekin, iç köşelerde köşeden önceki 2 tırabzanla köşeden sonra­ki 2 tırabzanı birlikte çekip, köşeleri dönün. (= her tırabzandan bir kez 2 ilmek alın, sonra yeni bir dolama ile tığ üzerindeki 5 ilmeği birlikte kesin.) ve yuvarlak sırayı I.tırabzanın en üst ilmeğine batarak yapacağınız bir kapama zinciriyle bitirin. 3. yuvarlak sıra: * izleyen tırabzanın boşluğuna batıp I sık iğne, 3 zincir bir son­raki tırabzanın boşluğuna I sık iğne; * Yıldızlar arasını sürekli tekrarlayın iç köşelerde (kesme sonucu ortaya çıkan) köşe tırabzanı ve bundan önceki ve sonraki tırabzanı işlemeden geçin. Yuvarlak sırayı I. sık iğneye batarak yapacağınız I kapama zinciriyle bitirin. Dantelin dış kenarını şöyle işleyin: Her dış kareye I sık iğne, 3 zincir I sık iğne, 3 zincir ve I sık iğne yapın.Yuvarlak sırayı I sık iğneye batarak yapacağınız I kapama zin­ciriyle bitirin.
kenarları-dantelli-örtü
Bitirilmesi: Kumaş ve danteli işlemlere devam etmeden önce işleyin. Danteli gerin. Kumaşı 20 x 20 cm büyüklükte kesin. (= Kumaş örtü ölçüsü + çepeçevre 0,5 cm pay) Kesili kenarları sık zikzak dikişiyle temizeyin. Daha sonra kenarları 0,5 cm genişlikte kumaşın yüzüne doğru çevirin, kenarları ütü- leyin ve bastırın. Danteli örtüye öyle iğneleyin ki iç kenar kareler baskı paylarını kapasın. Danteli bastırın.