Sevgili arkadaşlar, hanımların vazgeçilmezi olan şömentabladan da bir model yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

BÜYÜKLÜK YAK. 52 x 128 / 76 kare x 191 sıra • MALZEME: 5 yumak (her biri 50 gr) kirli pembe pamuk 5 numara dantel ipliği, 1,50 numara tığ.

Örnek denemesi: 15 kare x 15 sıra / 10 x 10 cm.

kirli-pembe-dantel-şömen-tablası

 

  • Yapılmas;: Örtüye ortasından başlayın. 76 kare için 229 zincir + 3 zincir kenar tırabzan için + 2 zincir I. boş kare için çekin. A okundan başlayın, I tırabzanı tığdan itibaren 9. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın; dolu karelerde zincirler yerine tırabzan çekin. Yuvarlaklığı sağlamak için eksiltmeleri temel bilgiler bölümünde verildiği şekilde yapın, Örtüyü 180 derece döndürün. Örtünün 2. yarısını ters yönde işleyin.  22 sırasından işe tekrar başlayın ve bu sırayı başlangıç zincir sırasının üstüne yapın. Biten örtünün dış kenannı şu şekilde işleyin, ipliği bir kapama zinciriyleC harfiyle belir­tilen oktaki kenar kareye bağlayın, I sık iğne yapın. * 5 zincir; I kare atlayın, bir sonraki kareye 3 birlikte çekil­miş çiftli tırabzan (= her çiftli tırabzandan 2 defa 2 ilmek çekin ve daha sonra bir dolama ile tığın üstünde­ki tüm ilmekleri I defada birlikte çekin.) I piko (= 3 zincir; geriye doğru I. zincire batıp I sık iğne), 5 zincir; I kenar kare atlayın, I sonraki kenar kareye I sık İğne yapın.
  • • Yıldızlar arasını sürekli tekrarlayın. Yuvarlak sıranın son sık iğnesi yerine I .sık iğneye batıp bir kapama zinciri yapın. Biten örtüyü gerin.