BÜYÜKLÜK 100 x 120 cm

MALZEME: 2 yumak (adedi. 50 gr.) 20 numara be/az dantel ipliği, 1,00 numara tığ. 1,20 I m 140 cm genişlikte beyaz keten kumaş.

  • Dantel: Yak. 46 x 46 cm / 93 kare x 93 sıra.
  • Örnek denemesi: 20 kare x 20 sıra / 10 x 10 cm.
Beyaz-Keten-Örtü-Şema
  • Dantel aplike: Örnek şemasına göre çalışın. Örnek şeması bir önceki sayfada verilmiştir 93 kare için 280 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir + I boş kare için 2 zincir çekin, işe A okundan başlayın ve I. tırabzanı tığdan itibaren 9. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir, I tırabzan yapın, dolu karelerde zincirler yerine tırabzan yapın. Üst kenara ulaşınca danteli ve örnek şemasını 180 derece döndürün. Dantelin alt kısmını ters yönde işleyin. B okundan başlayın ve bu sırayı başlangıç zinciri üzerine yapın.

BEYAZ-KETEN-ÖRTÜ

  • Bitirilmesi: işleme devam etmeden önce gerek kumaşı gerekse danteli yıkayın. Danteli gerin. Kumaşı I 12 x 132 cm büyüklükte düz ipliğine dikkat ederek kesin. (Kumaş ölçüsü + çepeçevre 6 cm dikiş payı) Kenarları 3 cm genişlikte iki kez içe katlayıp, köşeleri çift katlı ‘zarf’ köşeli baskıya uygun şekilde kapatın. Kenarlan ütüleyin ve dipten bastınn. Danteli örtünün ortasına düz ipliği izleyerek iğneleyin, dış kenarlar boyunca sık zikzak dikişi geçin. Dantelin altında kalan kumaş kısmı tam zikzak dikişinin dibinden iplikleri kesmemeye dikkat ederek oyarak çıkarın.