: BÜYÜKLÜK 40 x 50 cm

• MALZEME: I yumak 20 numara pamuk ipliği, I numara tığ, 140 cm eninde 0,50 m ¡beyaz keten kumaş, 40 cm uzunlukta fermuar, uygun boyutlarda dolu bir iç yastık

  • Dantel aplike: Yak. 39 x 18 cm / 79 kare x 37 sıra.
  • Örnek denemesi: 20 kare x 20 sıra / 10 x 10 cm.

Beyaz-Keten-Yastık-Şema

  • Aplike dantel: Üst kenardan başlayın. Örnek şemasına göre çalışın. 79 kare için 238 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir + I boş kare için 2 zincir çekin, işe oktan başlayın ve I. tırabzanı tığdan itibaren 9. zin­cire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Başlangıçtan 30 sıra sonra her iki yanda 21 kareyi işlemeden bırakın ve ortada kalan 37 kare üzerinden işe devam edin.

2 cm dikiş payı bırakarak bastırın. Dikiş paylarını incelterek, sürfile yapın.Yastık kılıfını çevirin ve dikişli kenarları ütüleyin. Dantelin üst kenarını elle yastığa dik­erek bastırın.

Beyaz-Keten-Yastık-

• Bitirilmesi: Kumaş ve danteli işlemlere devam etmeden yıkayın. Danteli gerin. Kumaştan düz ipliğine dikkat ederek 44 x 54 cm büyüklüğünde 2 dikdörtgen parça kesin, (kumaş ölçüsü + çepeçevre 2 cm dikiş payı) Danteli şemaya uygun şekilde yastığın ön kısmına iğneleyin. (Şemadaki ölçüler yastığın bitmiş ölçülerini göstermektedir) Dantelin yan kenarları ve alt kenarlarını sık zikzak dikişiyle bastırın. Dantelin altında kalan kumaşı zikzak dikişlerinin dibinden dikkatle oyarak çıkarın. Kumaş parçalarını kumaşın yüzü yüze gelecek şekilde üst üste koyun, alt kenarı 2 cm dikiş payı bırakarak birleştiriri ve ortada kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Başlangıçtan 30 sıra sonra her iki yanda 21 kareyi işlemeden bırakın ve ortada kalan 37 kare üzerinden işe devam edin.

2 cm dikiş payı bırakarak bastırın. Dikiş paylarını incelterek, sürfile yapın.Yastık kılıfını çevirin ve dikişli kenarları ütüleyin. Dantelin üst kenarını elle yastığa dik­erek bastırın.