Sevgili arkadaşlar, birkaç gün öncesi kirli pembe şömentablası başlığı altında harika bir şömentablası örneği sunmuş ve tarifini sizlerle paylaşmıştım. Ancak bir gerçek var ki şömentablası modeli çeşitleri bitmemekte ve herbiri şıklığı ile bizleri cezbetmektedir. Yine kibar duruşuna hayran kalacağınız bir şömentablası modelinin tarifini daha siz değerli hanımlara sunuyorum.

BÜYÜKLÜK KENAR DANTEL DAHİL YAK. 38 x 95 cm

MALZEME: 2 yumak (her biri 50 gr) kirli pembe 10 numara pamuk dantel ipliği, 1,25 numara tığ.

Ortası: 18 x 75 cm / 31 kare x 135 sıra

Örnek denemesi : 8 kare x 18 sıra / 10 x 10 cm.

şöem-tablası-yapılış-şeması

 

Orta parçanın yapılması: Örnek şemasına göre çalışın. 3 I kare için 94 zincir + 3 zincir kenar tırabzan için + 2 zincir I. boş kare için çekin. A okundan başlayın, I tırabzanı tığdan itibaren 9. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir I tırabzan yapın; dolu karelerde zincirler yerine tırabzan çekin. Önce A ve B okları arasını işleyin, sonra B ve C okları arasındaki örneği 5 kez işleyin ve C okundan sonraki 2 sırayı yaparak işi bitirin. Başlangıçtan I 35 sıra sonra ipi kesin.
şömentablası

9 Dilimli kenar dantelin yapılması: Dilimli kenar danteli tığ şemasına göre dış kenara yapın, ipi orta parçanın dar kenarlarından birine I kapama zinciriyle bağlayın, (bak: tığ şemasındaki tek ok) ve yuvarlak sıralar halinde tığ şemasına göre çalışın.Tığ şeması birinci ve sonuncu köşe dilimleri olduğu gibi köşeden sonraki, köşe dilimle arasına uzun kenarlarda 5 kez işlenecek bir dilim örneğini de (çiftli oklarla işaretlenmiş olarak) tam olarak göstermektedir Danteli orta parçanın tüm kenarlarına bu şekilde işleyin. Biten örtüyü gerin.