El işi seven, değişik tekniklerle harikalar yaratmaya bayılan hanımlar, şimdi perdelerde fark yaratma zamanı.. Bugün makrame perde yapılışını sizlere sunuyorum..

Fotoğrafını gördüğünüz perdenin boyutları 81 cm x 91 cm.İplerin sayılarını ve orta bölümün boyunu değiştirerek perde boyutlarını da değiştirebilirsiniz.
Gereçler:
Perde çubukları.
Kalın kenevir: Üst çubuğu dolduracak kadar kenevir kesiniz. Yalnız kenevirlerin sayısı altı ile bölünebilecek bir sayı olmalıdır. Her kenevir bitmiş perde ölçüsünün sekiz katı olmalıdır.
9 cm. çapında iki tahta halka.
Yapılışı:
Kenevirleri tarlakuşu düğümü ile tutturduğunuzda, düğümler çubuğa dokunur durumda olmalıdır.
İlk keneviri düğüm dayanağı olarak kullanarak bir sıra yatay kordon düğümü çalışın.
Kenevirleri altılık gruplara bölün ve her birinde birer Josephine düğümü yapın.
Her kenarda üç keneviri serbest bırakarak, bir gruptan üç, diğerinden yine üç kenevir alıp yeni gruplamalara girip yine birer Josephine düğümü yapın.
Aynı biçimde yeni bir gruplaşma yaparak üçüncü sırayı da birinciye eş düğümleyin.
Orta pano: Orta panonun boyutlarını saptayıp ilk Josephine düğümü gruplarını kullanarak çalışın.
Orta panoya ait olacak ilk ve son kenevirleri yanlarda kullanmak üzere kenarlara iğneleyiniz. Kalanları dört gruba ayırıp, en ortadaki iki grupla çalışmaya başlayın.
İki sıra yatay kordon düğümleyin.
İki grubu dörde bölüp (A-B-C-D) dış gruplarda, (A ve D) istenilen perde boyunun yarısına ulaşana dek yatay kordon düğümleri yapın.
İç gruplarda (B ve C) dış kenevirleri düğüm dayanağı olarak kullanıp, dıştan ortaya doğru dört sıra diagonal kordon düğümü yapın.
Diğer gruplardaki (A ve D) yatay kordon düğümleri ile eş düzeyde biten bir X biçimi oluşturmak için ortadan kenara dört sıra diagonal kordon düğümleri yapın.
(A – D) arasındaki dört gruba da iki sıra yatay kordon düğümü çalışın. Sonra A ve D’de daha önce yapılan yatay kordonlar sayısında, B ye C’de de yatay kordon düğümü yapmayı sürdürün.
A ve D’de, X biçiminde çalışılacak diagonal kordon düğümleri, daha önce B ve C’de yapılanlara eş olmalıdır. A, B, C ve’ D’de iki sıra yatay kordon düğümü yapın.
Desenin tümü: Dış kenarlardaki kenevirlere dönerek, ilk başlanıldığında yapıldığı gibi Josephine düğümleri yapın. Ancak, orta panonun yanındaki dört kenevirde, her Josephine düğümü sırası arasında bir düz düğüm yapın.

Serbest sicimlerle iri bir düz düğüm yapın ve sonra üçüncü bölümün üçte biri kalana dek alaşımlı düz dü­ğümleri yapmayı sürdürün.
Son bölümü sıkı panoda yapılana eş çalışın ve sicim­leri alt çembere bağlayın.

Püskül: Abajurun ucunda ka­lan sicimleri altılı gruplara ayırıp iki sıra alaşımlı düz düğüm yapın ve uçlarını dü­zeltip bırakın..
Not: Bu tür düz düğümden oluşan püsküller değişik boylarda uygulanarak örtü kenarlarına da çalışılabilir.

resimli-makrame-perde-yapilisi