Sevgili hanımlar, bugün sizleri harika bir masa örtüsü kenal danteli modeli ile buluşturuyorum. Bu model oldukça şık olması sebebi ile son yıllarda bayanlar tarafından oldukça fazla rağbet görüyor. Ben de bu nedenle dantel orta örtü modelinin tarifini hemen sizlere sunuyorum.

BÜYÜKLÜK 72 x 72 cm
MALZEME: 4 yumak (her biri 50 gr.) ekru 20 numara pamuk tığ ipliği; 0,75 numara tığ; 0,50 m, 140 cm eninde krem-beyaz renkte keten kumaş.

Dantel 16 cm genişlikte/ 36 kare, iç ölçüsü 40 x 40 cm / 94 sıra.

ilmek denemesi 23 kare x 23 sıra = 10 x 10 cm.

Başlangıçta 27 kare için 83 + 3 zincir kenar tırabzan + 2 zincir boş I. kare için çekin. A işaretli okla işe başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 9, zincire batarak yapın.Her boş kare için 2 zincir, I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirlerin yerine tırabzan çekin, dolguları açıklamalarda verildiği şekilde çalışın. Zikzaklı kenar için artırma ve eksiltmeleri öğreti­ci kısımda verildiği şekilde yapın* Önce oktan köşeye kadar olan kısmı işleyin. Sonra köşeyi yapın ve sınırlayıcı çizgiye kadar kısaltılmış sıralar çalışın. Tam köşe noktasına erişince eksiltilen sıralar yeniden artırılarak tamamlanacaktır.

orta-örtü-dantel-modeli

 

Köşenin tamamlanmasından sonra sonuna kadar olan kısmı işleyin. * Böylece dantelin I / 4 ü tamamlanmış olacaktır Geri kalan kısım için * dan * a kadar olan kısmı 3 kez daha tekrarlayın ve bunun için I. sırasını hep son işlenen sıranın üstüne yapın. Dantelin başıyla sonunu elle birleştirin. Dış kenarı şu şekilde işleyin: ipi bir kapama zinciriyle bağlayın, her köşe kareye 2 sık iğne, I piko (= 3 zincir; I sık iğne I. zincire batarak) ve 2 sık iğne yapın. Zikzaklı dantelin her karesinin etrafına 2 sık iğne, I piko, 2 sık iğne., I piko ve 2 sık iğne işleyin. Zikzaklann dip kısmına karenin kenarına 2 sık iğne yapın. Sırayı I. sık iğneye batarak yapacağınız I kapama zinciriyle tamamlayın. Dantelin iç kenannı şu şekilde işleyin: I. yuvarlak sıra: ipi bir kapama zinciriyle bağlayın. Kenardaki her kareye 2 sık iğne., I zincir çalışın ve yuvarlak sırayı I. sık iğneye batarak yapacağınız I. kapa­ma zinciriyle kapatın.2. yuvarlak sıra: I. yuvarlak sıranın her zincirine batarak I tırabzan yapın., (Yuvarlak sıranın 1. tırabzanın yerine 3 zincir çekin.) , 2 sık iğneyi 2 zin­cirle geçin. 4 iç köşeyi ise şu şekilde çalışın: Köşeden bir önceki zincire batıp, ve I zincir yapın., köşeden sonraki 2. zincire batıp I tırabzan yapın. Sırayı I. tırabzanın üst zincir ilmeğine batarak yapacağınız I. kapama zinciriyle tamamlayın. 3. yuvarlak sıra: 2. yuvarlak sıranın her zin­cir kavisinde boşa batarak 2 sık iğne yapın ve her tırabzanı I piko yaparak geçin. 4 iç köşede köşe tırabzanın üstüne yalnızca I sık iğne yapın.Yuvarlak sırayı I. sık iğneye yapacağınız I kapama zinciriyle tamamlayın.

Bitirilmesi: Kumaş ve danteli işe devam etmeden , önce yıkayın. Danteli gerin. Kumaşı 44 x 44 cm büyük­lükte düz ipliğine göre kesin. (= kumaş örtünün büyük­lüğü + çepeçevre 2 cm dikiş payı.) Kesili kenarları I cm genişlikte çift kat içe katlayın, kenarlan ütüleyin ve dipten makine çekin. Danteli örtünün kenarına üstten öyle iğneleyin ki kenar bordürün iç kısmı tam örtünün kenarına gelsin. Danteli dikin.