MALZEME: I yumak (yak. 50 gr.) 20 numara beyaz pamuk dantel ipliği, 1,00 numara tığ. ¡0,60 m pamuk karışımlı kumaş, 180 cm eninde.

  • Eklenecek dantel büyüklüğü: Yak. 25 x 35 cm / 51 kare x 70 sıra
  • Örnek denemesi: 20 kare x 20 sıra / 10 x 10 cm.

Dantel-Beyaz-Sehpa-Örtüsü

 

39 kare için 118 + 3 (kenar tırabzan için) zincir çekin. Ok işaretinden başlayın ve I. tırabzanı tığdan itibaren 5. zincire batarak işleyin. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapıp, dolu karelerde zincirlerin yerine tırabzan yapın. Dantelin çevresine I yuvarlak sıra sık iğne yaparken, alt ve üst kenarlarda her tırabzana batarak I sık iğne ve yan kenarlarda her tırabzan boşluğuna batarak 2 sık iğne yapın.

Bitirilmesi: Kumaş ve danteli dikmeden önce yıkayın. Danteli gerin. Kumaşı düz ipliğine göre 53 x 63 cm büyüklükte kesin. (Kumaş örtü büyüklüğü + çepeçevre 3 cm dikiş payı) Kesilmiş kenarlan 1,5 cm genişlikte çift kat içe katlayın, kenarları ütüleyin ve dipten bastırın. Danteli şematik çizime göre örtünün ortasına iğneleyin, teyelleyin ve dış kenannı sık ayarlı zikzak dikişiyle bastırın. Dantelin altında kalan kumaşı zikzak dikişin dibinden oyup çıkarın.