CEKET

Arka: Petek fırfır beyaz ipimiz ile 31 ilmek atalım ve 2 sıra ördükten sonra kırmızı yünümüze geçerken aralardan 1er ilmek artırarak 60 ilmek elde edelim. Kırmızı yün ile örgümüz 8cm olduktan sonra 5 defa her 6 sırada 1 her iki yandan 1 er ilmek eksiltelim. Örgümüz 20cm olduğunda şişimizde 50 ilmek kalır. Kol kesimi için 13 defa her sıra başında l er ilmek eksiltelim. Kalan 24 ilmeği tek seferde bitirelim.

Ön: Petek fırfır beyaz ipimiz ile 16 ilmek alalım ve 2 sıra ördükten sonra kırmızı yünümüz ile her ilmek arasından l er ilmek artıralım. 31 ilmek elde ederiz. Bu şekilde 8cm ördükten sonra 5 defa her 6 sırada bir yan dikiş kenarından l er ilmek eksiltelim. Örgümüz 20cm olduğunda kol kesimini her sıra başında l er ilmek eksiltelim. 10.ilmeği eksiltirken aynı zamanda ön yaka için sırası ile 3-2-1-1 ilmek kapatalım. 13.kol ilmeğini kapattıktan sonra kalan ilmeklerimizi bitirelim. Diğer ön parçayı örgümüzün aynası olarak örelim.

Kol: Petek fırfır beyaz ipimiz ile 21 ilmek alalım. 1 sıra ördükten sonra Kırmızı ip ile aralardan ilmek artırarak 41 ilmek elde edelim. 6 sıra düz örgüden sonra her iki yandan 1 er ilmek keselim. Bu işlemi her 6 sırada bir 4 kere tekrarlayalım.

Kol kesimi her iki yandan 13 defa 1 er ilmek keserek uygulayalım. Kalan 6 ilmeğimizi tek seferde kapatalım.

Yaka fırfır: Beden yan ve kol altı dikişlerini yaptıktan sonra kolları yerleştirelim. Önlerden 32şer ve yaka çevresinden 58 ilmek alalım. Toplam 120 ilmek ile 2 sıra fırfır örelim.

kırmızı ceket

ceket sema