HIRKA

Lastik örgü çizgi sırası 3sıra lacivert + 2sıra mavi + 3sıra lacivert

Arka: Bebe yünümüz ile 73 ilmek atalım ve lastik örgü sırasını tamamladıktan sonra mavi yünümüz ile düz örgüye geçelim. Düz örgü boyu 16cm olduğunda kol evi için her iki taraftan 3 er ilmek kapatalım. Devamında her 4 sırada bir sıra başından 2 ilmek ör + sonraki 1.ilmeği 3.ilmek ile ve 2.ilmeği 4.ilmek ile beraber saç örgü burgusu şeklinde örerek aynı zamanda 2 ilmek eksilt. Düz yüzde sağ kol eksiltmelerinde sağa burgu, sol kol eksiltmelerinde sola burgu yapalım. 9 burgudan sonra 4 sıra daha düz örgü yapalım ve kalan 31 ilmeği tek seferde kapatalım.

Ön: Bebe yünümüz ile 30 ilmek atalım ve lastik örgü sırasını tamamladıktan sonra mavi yünümüz ile düz örgüye geçelim Düz örgü boyu 16cm olduğunda kol evi için 3 ilmek kapatalım. Devamında arka bedende uyguladığımız şekilde 8 defa ilk 4 sırada bir ilk 2 ilmeği ördükten sonraki 4 ilmeği beraber örerek eksiltme uygulayalım. Burguları dışa doğru yapacağız. 7.burgu eksiltme hizasında ön yaka kesimine 6 ilmek kapatarak başlayalım. Devamında 3-1-1 ilmek eksiltelim. Kol evi derinliğimiz lOcm olmuştur.

Ön Lastik: 1 Bebe mavi yünümüz ile ön ortadan 68 ilmek çıkartalım ve 4 sıra 2 düz + 1 ters lastik örgü yaptıktan sonra kapatalım. Diğer ön parçayı da aynı şekilde hazırlayalım. On Lastik 2 Bebe lacivert yünümüz ile ters yüzde mavi lastik örgünün dibinden 68 ilmek çıkartalım. 7 sıra 2 düz-1 ters lastik ördükten sonra kapatalım. Sol ön lastiğini örerken 4.s ırada etek ucundan 4cm sonra ilk iliği açalım. Diğer ilikleri 5,5cm de bir tekrarlayalım.

Yaka: Bebe mavi yünümüz ile ön lastikler de dahil olacak şekilde yaka çevresinden alacağımız 62 ilmeği 2 düz-1 ters lastik örelim. 4 sıra sonra örerek kapatalım. Lacivert yünümüz ile lacivert lastiklerde dahil olmak üzere 72 ilmek alalım ve 7 sıra 2 düz-1 ters ördükten sonra kapatalım. 4. sırada baştan 4.ilmeğe yaka iliğini açalım.

Kol Lastik örgü çizgisini oluşturmak için 40 ilmek atalım. Düz örgüye geçtikten 6 sıra sonra her iki yandan 6 sırada bir 5 defa 1er ilmek artıralım. 50 ilmek ile örgü boyu 15 cm olduğunda her iki yandan 3er ilmek kapatarak kol kesimine başlayalım. Kol eksiltmelerini arka beden ile aynı şekilde uygulayacağız. Baştan 2 ilmek ördükten sonra diğer ilmekler ile sağ başta sağa, sol başta sola burgu yapalım. On kolda 8 burgu yaptıktan sonra 4 sıra örelim ve ilk 4 ilmeği kapatalım. Devamında arka kolda 9. burguyu yapalım. Kalan ilmekleri 3-2-1 bitirelim.

 

Dikiş: Beden yan ve kol altı dikişlerini yaptıktan sonra kolları kol evlerine yerleştirelim. Yaka lastiklerini ördükten sonra düğmeleri dikelim.

ATKI – BERE

Atkıyı 32 ilmek başlayacağız. 60cm boyunda 4 sıra mavi-4 sıra lacivert yün ile 1/1 lastik örelim. Bere için lacivert yünümüz ile 75 ilmek atalım. 1/1 lastik örgüye 3 sıra lacivert + 2 sıra mavi + 2 sıra lacivert + 2sıra mavi + 2 sıra lacivert + 2 sıra mavi ile başlayalım. Devamını örgü boyu 22 cm olana kadar lacivert yünümüz ile örelim. İki kat ipi tığ ile ilmeklerin içinden geçirerek büzelim. Yan dikişini yaparken çizgili kısmı düz yüzden, üst kısmı ters yüzden dikelim.

 

 

takım hırka model hırka şema