HIRKA

Arka: Mor renkli yünümüz ile 46 ilmek atalım ve 3 haraşo sırası – 6 sıra- ördükten sonra pembe renkli yünümüz ile düz örgü devam edelim. Örgü boyu 15 cm olduktan sonra haraşo örgüye geçelim. Haraşo örgü boyu 11 cm olduğunda arka yaka için orta 8 ilmeği kapatarak örgüyü iki parçaya ayıralım. Devamında her iki yanından sırası ile 3-1 ilmek eksiltelim. Haraşo örgü boyu 14 cm olduğunda -22 haraşo sırası- omuzlarda kalan 15 er ilmeği tek seferde kapatalım.

Önler: Mor yünümüz ile 23 ilmek atalım ve 3 haraşo sırasından sonra pembe yünümüz ile düz örgü devam edelim. Örgü boyu 15cm olduğunda haraşo örgü ile devam edelim. Haraşo örgü boyu 9cm olduğunda ön yaka kesimini 3-3-1-1 uygulayalım. Haraşo örgü boyu 14 cm- 22 haraşo sırası olduğunda omuzda kalan 15 ilmeği tek seferde kapatalım. Diğer ön parçayı da aynı şekilde hazırlayalım.

Kollar: Mor yünümüz ile 35 ilmek atalım ve 3 haraşo sırasından sonra pembe yünümüz ile düz örgüye geçelim. Kol artırmalarına düz örgünün 5.sırasında her iki taraftan 1er ilmek artırarak başlayalım. Devamında 5 defa daha her 6 sırada 1 ilmek artıralım. Elde ettiğimiz 47 ilmek ile örgü boyu 17cm olduğunda tüm ilmekleri tek seferde kapatalım.
Cep: Pembe yünümüz ile 15 ilmek atalım ve 6cm boyunda düz örgüden sonra mor ipimiz ile 3 haraşo sırası örelim ve kapatalım.

Ön lastikler: Mor yünümüz ile önlerden 38 ilmek çıkartalım ve 4-haraşo sırasında kapatalım. Sağ ön lastik örgüye etek ucundan lOcm ve 17cm sonra 1er ilik açalım.

Yaka: Omuz dikişlerini yaptıktan sonra mor yünümüz ile ön yakalardan 22şer ve arka yakadan 22 ilmek çıkartalım. Toplam 66 ilmek ile 4 sıra 1/1 lastik ördükten sonra tek seferde örerek kapatalım. Sağ ön parçada lastik örgümüzün 2.sırasmda baştan 4.ilmeğe 1 adet ilik açalım.

Dikiş: Beden yan ve kol altı dikişlerini yapalım. Dikişleri kalınlık yapmaması için ilmek ilmeğe dikelim. Kolları kol evlerine tutturalım. Cepleri yan dikişlerden 3,5cm içeriden ve mor yün ile etek haraşo lastiği bitim sırasına yerleştirerek tutturalım. İliklerin karşılarına düğmelerimizi dikelim.

hırka hırka şema