TULUM

On: Eflatun yünümüz ile ilk paça için 26 ilmek atalım ve haraşo örelim. Örgü boyu 18cm olduğunda diğer paçayı da aynı şekilde hazırlayalım. Sağ paçayı ördükten sonra şişimize ağ için 4 ilmek ilave edelim ve sonra sol paçayı birleştirdim. Elde ettiğimiz 56 ilmek ile örmeye başlarken her iki baştan 1 er ilmek artıralım. Ağdan sonraki örgü boyu 13cm olduğunda sonra her iki yandan eksiltmelere başlayalım. Her iki sırada bir 4 defa iki baştan 1 er ilmek eksiltelim. Devamında her sıra başında 3 defa

I er ilmek eksiltelim. Şişimizde 44 ilmek kalır. Kol kesimini sırası ile 3-1 ilmek kapatarak uygulayalım. Kol kesiminden 5 haraşo sırası sonra yaka için orta 16 ilmeği tek seferde kapatalım. Askı için kalan 10 ar ilmeği 7 haraşo sırası daha ördükten sonra tek seferde kapatalım.

Arka: Ön ile aynı şekilde hazırlayalım. Yaka kesiminden sonra askı için kalan 10 ar ilmeği

II haraşo sırası ördükten sonra kapayacağız. Haraşo sırası boyu 9 olduğunda 1 ilik açalım.

Dikiş: Beden ağ ve yan dikişleri yapalım. Paça kıvrımında dikişlerin görünmemesi için paça ucundan 5cm uzunluğundaki kısmın dikişini dışarıdan yanı düz yüzden yapalım.

Yaka lastiği: Mor yünümüz ile ön yaka çevresinden 33 ilmek çıkartalım. 2 sıra 1/1 lastik örgü devamında tek seferde kapatalım. Arka yaka çevresinden 41 ilmek çıkartalım ve 2 sıra 1/1 lastik örgü yapalım. Kol evlerinden ön kol evinden 16 + arka kol evinden 22 ilmek çıkartalım ve toplam 38 ilmek ile 2 sıra
lastik örelim. Arka beden askı uç kısımlarından ve yanlarındaki 3er sıra lastik üzerinden 15 ilmek çıkartarak 2 sıra 1/1 lastik örelim. Ön askı uçlarına ve iliklerin karşılarına 1 er düğme dikelim.

tulum tulum sema