ELBİSE

Arka: siyah ipimiz ile 86 ilmek atalım ve 4 sıra düz örgü yapalım. 5.sırayı düz yüzde ters örgü yaparak etek katlama çizgisini belirleyelim.6. sırayı düz yüzde düz örgü yaptıktan sonra; 12 sıra sarı +12 sıra siyah +12 sıra sarı +18 sıra siyah ip ile düz örgü yapalım. Sonraki sırada siyah ip ile ilmekleri 2şer örerek ilmek sayısını 43 e indirelim. 1 sıra daha ördükten sonra sarı ip ile örmeye başlarken her iki başta 2 ilmeği beraber örelim ve ilmek sayısını 41e azaltalım. Sarı ip ile 4 sıra + siyah ile 2 sıra ördükten sonra kol kesimini her iki baştan sırası ile 3-2 ilmek kapatarak uygulayalım. Kol kesiminden sonraki sırada arka düğme yeri olarak orta 5 ilmeği kapatalım. Yanlarda kalan 14 ilmeği arka yırtmaç boyu 5 cm olana kadar ördükten sonra arka yaka için 3-1 ilmek kapatalım. Kol evi yüksekliği 9cm olduğunda omuzda kalan 10 ilmeği tek seferde kapatalım.

Ön: Arka parça ile aynı şekilde hazırlayalım. Kol evi kesiminden sonra, son kısın siyah örgü boyu 5cm olduğunda yaka oyuğu için orta 5 ilmeği kapatalım. Devamında her iki yandan sırası ile 311 ilmek eksiltelim. Kol evi yüksekliği 9cm olduğunda omuzlarda kalan 10ar tane ilmeği tek seferd kapatalım.

Kol: siyah ipimiz ile 40 ilmek başlayalım ve 4 sıra düz örgü yapalım. 5. Sırayı düz yüzde ters örgü yaparak kol ağzı katlama çizgisini belirleyelim. Siyah ile 1 sıra daha ördükten sonra 8 sıra sarı + 8 sıra siyah + 8 sıra sarı + siyah ile devam edeceğiz. Bu arada kol boyu katlama çizgisinden sonra her 4cm de bir her iki yandan 3 defa 1er ilmek artıralım. Toplam 46 ilmek ile örgü boyu katlama çizgisinden sonra 15cm olduğunda kol kesimini her iki yandan 6 defa 3 er ilmek kapatalım. Son 10 ilmeği ise 5er ilmek kapatarak kolu bitirelim. Diğer kolu da aynı şekilde hazırlayalım.
ve 6 haraşo sırası -12 sıra- ördükten sonra kapatalım. Aynı parçadan 2 adet hazırlayalım.

Arka yırtmaç lastiği: Arka yırtmacın yan kenarından siyah ipimiz ile 12 ilmek çıkartalım ve 6 sıra 1/1 lastik ördükten sonra kapatalım. Sağ tarafı örerken yaka açıklığı tarafından 3.ilmeğe 3.sırada 1 ilik uygulayalım.

Dikiş: Beden yan ve omuz dikişlerini yapalım. Kol altlarını tutturduktan sonra kol evlerine yerleştirelim. Etek ucunu ve kol ağızlarını katlama hizasından içeri bastıralım. Arka yırtmaç lastiğinin alt uçlarını, ilikli kenar üstte kalacak şekilde bedene tutturalım ve düğme dikelim. İki parça halinde hazırladığımız yakayı ön ortadan eşit olarak iki tarafa yerleştirelim.

bebek elbisesi elbise elbise sema