ELBİSE

Beden: Beyaz ipimiz ile 170 ilmek atarak başlayalım. 31 haraşo sırası ördükten sonra her iki ilmeği beraber örerek ilmek sayımızı 85 e indirelim ve koyu pembe ip ile 1 haraşo sırası + 2 haraşo sırası açık pembe + 1 haraşo sırası koyu pembe ördükten sonra beyaz ipimiz ile 8 haraşo sırası örelim. Kol evi açmak için örgümüzü 23 arka + 39 ön + 23 ilmek arka olarak 3 parçaya ayıralım. Ön parçayı örerken her sıra başında 5 defa 1 er ilmek keselim 5 haraşo sırası elde ederiz. Kalan ilmekleri kapatalım. Arka 23 ilmek için de aynı işlemi uygulayalım. Düz yüzde sağ arka kenardan sol arka kenara kadar 92 ilmek çıkartalım. Kenar biyenin kendiliğinden içeri dönmesi için düz yüzde 2 sıra ters örgü yapalım ve kapatalım.

Askı: Koyu pembe ipimiz ile 24 ilmek atalım ve 1 haraşo sırası örelim. Devamında 1 haraşo sırası pembe +1 haraşo sırası koyu pembe + 3 haraşo sırası beyaz + 1 haraşo sırası koyu pembe + 1 haraşo sırası + 1 haraşo sırası koyu pembe örelim ve bitirelim, ikinci askıyı da aynı şekilde hazırlayalım.

Cep: Beyaz ipimiz ile 16 ilmek atalım. 10 haraşo sırası beyaz+ 1 haraşo sırası koyu pembe + 1 haraşo sırası açık pembe + 1 haraşo sırası koyu pembe ördükten sonra ilmekleri kapatalım. Diğer cebi de aynı şekilde hazırlayalım.

Dikiş: Cepleri ön ortadan 4cm yanlara ve etek ucundan 15.haraşo sırasına yerleştirelim. Askımızı tutturalım. Ön robada askıların önüne 2 şer adet süs düğmesi dikelim. Arkaya ise robadan aşağıya doğru 4,5 cm aralıklar ile 4 adet düğme dikelim. Haraşo örgüde ilik açamadan küçük ebatlı düğmeleri kullanabiliriz. Ön ortaya bel lastiğinin üstüne yer battaniyesi örerken hazırladığımız 2.fiyongu dikelim.

bebekelbisesi beyaz elbise elbise şema