ÇANTA

Siyah ipimiz ile 37 ilmek atarak başlayalım. İlk sırayı ters örgü ile başlayalım. Düz örgünün 2.sırasmda- örgünün 4.sırasından- başlayarak çantanın taban kenarından her sıra başında 12 defa 1 er ilmek artıralım. Toplam 28sıra örmüş oluruz ve şişimizde 49 ilmeğimiz vardır. Elde ettiğimiz 49 ilmek ile 28 sıra sarı + 28 sıra siyah ip ile ördükten sonra sarı ipe geçelim ve her sıra başında 1 er ilmek eksiltelim. Şişimizde 37 ilmeğimiz kaliğında 3 sıra daha örelim ve tüm ilmekleri tek seferde kapatalım. Çantanın diğer yarısını örerken siyah ipimiz ile başlayalım fakat artırmalar çantanın taban tarafında olacağı için diğer yanından yapalım.

Körük: Çantanın yan ve taban körüğünü örmeye 14 ilmek atarak siyah ipimiz ile başlayalım. Çantanın 37 ilmek ile başlangıç kısmı için 17cm + artırma kısmı için 12 cm ördükten sonra sarı ipimiz ile lOcm + siyah ile lOcm + eksiltme kısmı için 12 ve diğer yan için 14 cm örelim ve ilmeklerimizi tek seferde kapatalım.

Dikiş: Ördüğümüz parçalara ters yüzünden ütü ile tela yapıştıralım. Dikiş yapacağımız kısımlarda dahil olsun. Daha sonra çantanın yan ve taban körük parçasını her iki yüze önce iğneledikten sonra dikelim. Renk çizgilerinin muntazam gelmesine dikkat edelim.
Ağız Lastiği Çantanın siyah renk ile biten kısmından başlayarak çanta körüğünden siyah ip ile 12 + yan yüzden 20 + sarı ile 20 + siyah ile 20 + sarı ile 20 + sarı ile yan körükten 12 + sarı ile diğer yüzden 20 + siyah ile 20 + sarı ile 20 + siyah ile 20 ilmek çıkartalım ve 1/1 lastik örelim. Sarı ve siyah ipleri kolay idare edebilmemiz için küçük yumaklar hazırladıktan sonra kullanmamız gerekiyor. Lastik örgümüzün 3.sırasında orta siyah ve sıra kısımda baştan 7.ve 14.ilmeklere ler adet ilik açalım. Lastik örgümüz 8 sıra olduğunda örerek kapatalım.

Sap Siyah ipimiz ve 4 mm şiş ile 17 ilmek atalım ve 70cm boyunda haraşo örelim. Yan körük kısımlarına, ağız lastiği için ilmek aldığımız hizadan başlayarak tutturalım. Çantanın ağız lastiğine, iliklerin karşılarına ve lastiğin iç kısmından, siyah kısma sarı ve sarı kısma siyah düğme dikelim. İsterseniz tabana üzeri ince naylon kaplı karton yerleştirebilirsiniz.

bebek çantası