Ön: Simli yünümüz ile 130 ilmek atalım ve lOcm eninde 2/2 lastik örgü yapalım. Düz örgüye geçerken her 10 ilmekte 1 ilmek eksiltelim. Kalan 118 ilmek ile düz örgü boyu 38cm olduğunda kol evi için her iki yandan sırası ile 4-2-1 ilmek kapatalım. Devamında reglan kol kesimini baştan 4-ilmeği 2 ilmek beraber örerek uygulayalım. Kol evi yüksekliği 15 cm olduğunda yaka için orta 15 ilmeği tek seferde kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında her iki yanından 10 ilmek ve şişte 6 ilmek kalana kadar 3er ilmek eksiltelim. Son 6 ilmeği tek seferde kapatalım.

Arka: Ön beden ile yanı şekilde hazırlayalım. Kol evi yüksekliği 19cm olduğunda arka yakaya ait ilmeklerin tamamını kapatalım.

Kol: Simli yünümüz ile 68 ilmek atalım ve lOcm 2/2 lastik örgüden sonra düz örgü devam edelim.

Düz örgü boyu 12cm olduğunda artırmaları her iki yandan her 10 sırada bir 8 defa tekrarlayalım. Elde ettiğimiz 84 ilmek ile örgü boyu 48cm olduğunda kol kesimini sırası ile her iki yandan 4-2-1 uygulayalım. Reglan kol kesimini 4 ilmek içeriden her sıra başında 1er ilmek keserek devam ettirelim. Son 10 ilmeği tek seferde kapatalım.

Yaka: Beden yan ve kol altı dikişlerini yapalım. Kolları kol evlerine yerleştirdikten sonra misinalı şiş ile yaka çevresinden 164 ilmek alalım. Her ilmekten 1 ilmek çıkartmış oluruz. Düz yüzde 4cm düz örgüden sonra ters örgüye geçelim. Yakayı dışa çevirip kullanacağımız için örgü şeklini de değiştirmemiz gerekiyor. Yaka boyu 39cm olduğunda 2 sıra haraşo ördükten sonra tüm ilmekleri tek seferde kapatalım.

büyük dik yakalı kazak büyük dik yakalı kazak sema