Ajur desen

1. sıra *2 ters, 3 düz, tüm sırayı *dan itibaren tekrarlayalım.

2.ve 4.sıra İlmekleri gördüğümüz şekilde örelim.

3. sıra *2 ters ör + sol şişte bekleyen sonraki 3 düz ilmekten 3. düz ilmeği önündeki 2 düz ilmeğin üzerinden aşırtıp şişten çıkaralım. Sol şişte kalan 2 düz ilmeği örerken araya 1 dolama yaparak eksilttiğimiz ilmeyi tamamlayalım. Sıra sonuna kadar *dan sonrasını tekrarlayalım.

Arka: Lacivert yünümüz ile 65 ilmek atarak başlayalım. 1 düz kenar ilmekten sonra, 3 düz+2 ters ajur desenini 12 defa tekrarlayalım ve 3 düz+ 1 düz kenar ilmek olarak tamamlayalım. Evazelik için eksiltmeleri her iki yandan 4 sıra ara ile 15 defa 1er ilmek keserek yapalım. Eksiltmeleri ilmek içeriden; 5. ve 6. ilmekleri birlikte ters örerek yapalım. Bu şekilde örgünün her iki yanındaki bir desen sırası bozulmadan devam etmiş olur. Örgü boyu 60cm olduğunda arka yaka için önce ortadaki 7 ilmeği keserek örgüyü iki ayrı parçaya ayıralım. Devamında yanlarından sırasıyla 2-2-2-1-1 olmak üzere 8er ilmek keselim. Beden boyu 68cm olduğunda kalan 6şar omuz ilmeğini bir defada keserek bitirelim.

On: Lacivert yünümüz ile 75 ilmek atarak başlayalım, ldüz kenar ilmekten sonra, 3 düz+2 ters ajur desenini 14 defa tekrarlayalım ve 3 düz+ 1 kenar ilmek örerek tamamlayalım. Evazelik için eksiltmeleri arka parça ile aynı şekilde uygulayalım. Örgü boyu 60cm olduğunda yaka oyuğu için önce ortadaki 17 ilmeği keserek örgüyü iki ayrı parçaya ayıralım. Devamında yanlarından sırasıyla 2-2-2-1-1 olmak üzere 8er ilmek keselim. Beden boyu 68cm olduğunda omuzlarda kalan 6şar ilmeği bir defada keselim.

Kol: Mürdüm renkli yünümüz ile 43 ilmek atarak başlayalım. Aşağıdaki renk sırasını 1/1 pirinç örgü yapalım.

Mürdüm 5 sıra + Lacivert 2 sıra + Mürdüm 2 sıra + Lacivert 2 sıra + Mürdüm 2 sıra. Devamında
Lacivert yünümüz ile 2 sıra düz örgü yaptıktan sonra kol ajurunu döşeyelim: 3 ters başlangıç ilmeğinden sonra 4 defa 7 düz+3 ters

7 düz ilmek üzerine ajur yapımı;

1. sıra 3. düz ilmeği ilk 2 ilmeğin üzerinden aşırtarak şişten çıkaralım. 2 düz ilmeği örerken araya 1 dolama yapalım + 1 düz + 3. düz ilmeği ilk 2 ilmeğin üzerinden aşırtıp şişten çıkaralım ve 2 düz ilmeği örerken araya 1 dolama yapalım.

2.ve 4.sıra ilmekleri gördüğümüz şekilde örelim.

3. sıra 2 düz + sol şişteki 3. düz ilmeği önündeki 2 ilmeğin üzerinden aşırtıp şişten çıkaralım. 2 düz ilmeği örerken araya 1 dolama yapalım +2 düz ilmeği ör.

Ajur örgü renk sıralaması; 6 sıra lacivert + 4 sıra mürdüm örerken her iki yandan 1 er ilmek artıralım ve 45 ilmeğe ulaşalım. + 6 sıra lacivert +10 sıra mürdüm + 20 sıra lacivert ile örerken her 2 yandan 1 er ilmek artırarak 47 ilmeğe ulaşalım.

Devamında mürdüm ile 5 sıra pirinç ördükten sonra ilmekleri bir defada keserek bitirelim.

Yaka: Lacivert yünümüz ile 86 ilmek atalım. Yakayı 26cm boyunda 2/2 lastik ördükten sonra ilmekleri bir defada sıkı olmayacak şekilde keselim.

Dikiş: Kol evi için omuz tarafından 20cm ayırarak yan dikişleri yapalım. Omuzları kapatalım. Kolları kapatarak kol evlerine takarken dikişleri düz yüzden yapalım. Yakanın iki yanını birbirine tutturalım. Dikiş yeri arka ortaya gelecek şekilde hazırladığımız yaka parçasını başlangıç sırasından bedene dikelim.

 

çan tunik

çan tunik şema