Arka: Yeşil yünümüz ve 5mm şiş ile 130 ilmek atalım ve 1/1 lastik örelim. Örgü boyu 30cm olduğunda şişimizi 3,5mm ile değiştirerek 14cm daha devam edelim. Kol kesimini her iki yandan sırası ile 4-3-2 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 20cm olduğunda arka yaka için şişte kalan 112 ilmeğin orta 40 ilmeğini tek seferde kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Yanlarda 36 şar ilmek kalmıştır. Devamında yaka kenarından 13 ilmek daha kapatalım ve bir sonraki sırada omuz için kalan 23 ilmeği tek seferde keselim.

On: Arka beden ile aynı şekilde hazırlayalım. Kol evi yüksekliği 13cm olduğunda yaka oyuğu için orta 40 ilmeği kapatalım. Sonraki sırada her iki yanından 13 ilmek daha kapatalım. Kol evi yüksekliği 22cm olduğunda omuzlarda kalan 23er ilmeği tek seferde kapatalım.

Kol: Yünümüz ile 5mm şişe 50 ilmek atalım ve 1/1 lastik örelim. Örgü boyu 5 cm olduğunda her iki yandan her 6 sırada bir 15 defa 1er ilmek artıralım. Kol boyu 44cm olduğunda 80 ilmek elde ederiz. Kol kesimi için her iki yandan sırası ile 3-2-1 ilmek kapatalım. Devamında 7 defa her sıra da 1 ilmek + 8 defa her sırada 2 ilmek eksiltelim. Kalan ilmekleri tek seferde kapatalım.

Yaka: Yünümüz ve 3,5mm şiş ile 90 ilmek atalım ve 1/1 lastik örelim. Örgümüzün 3.sırasında yakanın üst geniş kısmını oluşturmak için ilk 5 ilmeği ör geri dön. Devamındaki her sırada 5er ilmek fazla örerek geri dönelim. İlmek sayımız 90 olduğunda tekrar aynı işlemi tekrarlayalım. Örgümüzün dar kısmının boyu 3cm olduğunda 5mm şiş ile devam edelim. Örgünün dar kısmının boyu lOcm olduğunda ilmekleri tek seferde kapatalım. Yakanın diğer yarısını da aynı şekilde hazırlayalım.

Dikiş: Beden yan ve omuz dikişlerini yapalım. Kol dikişlerini kapattıktan sonra kol evlerine yerleştirelim. Yaka yerleştirirken, hazırladığımız yakanın geniş kısmını omuz dikişinden arka yakaya doğru 6cm kaydırarak başlayalım. Ön yaka oyuğundan sonra ön yakadan 20cm aşağı-göğüs hizasında ortada 6cm bırakarak her iki yana çizimde gösterildiği şekilde tutturalım. Daha sonra iki ön ucu kendi içinde birbirine tutturarak şekillendirelim. Omuzlara kazak vatkası yerleştirelim.

fırfırlı yakalı kazak

fırfırlı yakalı kazak şema