Kazak, yaka hariç 1 kat  + 1 kat yünlü zincir ile örülecektir.

Arka: 84 ilmek başlayalım ve 10 çm 1/1 lastik örgüden sonra düz örgüye geçelim. Örgü boyumuz 45 cm olduğunda kol evini belirlemek için her iki baştan 1 er ilmek eksiltelim. 23 cm daha ördükten sonra yaka ve omuz ilmeklerini tek seferde kapatalım.

Ön: Arka ile aynı şekilde başlayalım.Örgü boyumuz 43 cm olduğunda V yaka kesimini düz yüzde keseceğimiz ilmeği diğerinin üstünde kalacak şekilde 2 ilmeği bir örerek uygulayalım. Örgümüzü
2 parçaya böldükten sonra 10 cm boyunca her sıra başında 1 er ilmek eksiltelim. Devamında ise omuzlarda 23 er ilmek kalana kadar iki sırada bir 1 er ilmek eksiltme yapalım. Bu arada örgü boyumuz 45 cm olduğunda kol evini belirlemek için her iki baştan 1 er ilmek keselim. Kol evi yüksekliğimiz 23 cm olduğunda 23 er omuz ilmeğimizi tek seferde kapatalım.Kol 44 ilmek başlayalım. 18 cm 1/1 lastik örgüden sonra düz örgüye geçelim. 4 cm sonra her 4 cm de bir iki yandan 10 defa 1 er ilmek artıralım. 64 ilmek ile toplam kol boyu 70 cm olunca ilmeklerimizi tek seferde kapatalım.

Yaka: 4 mm şiş ile 60 ilmek atalım ve düz örgü örelim.Örgü boyumuz 95 cm olunca tek seferde kapatalım.

Dikiş: Omuz dikişlerini yaptıktan sonra yakanın düz yüzünü kazağın düz yüzüne koyalım. V yakanın sağ tarafından başlayarak tüm yaka etrafına dikelim. Yaka parçamızın 15 cm i fazla gelecek ve açıkta kalacaktır. Bu sefer, yakayı içe katlayarak aynı hizadan iç kısımdan tutturalım. Sağ yakada meydana gelen 12 cm enindeki iki kat yakayı sol yaka V açıklığına tutturalım. Açıkta kalan 15 cm uzunluğundaki çift kat yakayı içten dikerek ters çevirelim. Üzerine 4 adet düğme dikelim.

Beden yan ve kol altı dikişlerini yaptıktan sonra kolları kol evlerine yerleştirelim.

çapraz yakalı kazak

çapraz yakalı kazak şema