Havlu kenarı modelleri

Her bayanın evinde bulunan ve hem dekor hem de temizlik açısından kullanılan havluları süslemek amacıyla çeşitli malzemelerden havluların kenarlarına işlemeler yapılmaktadır. Bu havlu kenarı işlemeleri hem göz alıcı hem de güzel göstermektedir. Birçok genç kızın çeyizin de bolca bulunan havlular artık sadece çeyiz için değil bayanların banyolarını süslemek ve kendi tarzını yansıtmasını sağlayabilecek birçok havlu kenarları modeli vardır. Bu modeller sadece dantel olarak değil çeşitli boncuk işlemeli ya da farklı materyallerle süslenerek kullanılmaktadır. Her tarza ve zevke hitap edecek birçok havlu kenarı modeli bulunmaktadır. Bu kenarlar sadece tığ tekniği ile değil iğne ve mekik tekniği ile de yapılmaktadır.

En yeni havlu kenarı modelleri

Eskiden kız çeyizi için el emeği yapılan havlu kenarları son zamanlar da para kazanmak ya da boş vakitler de oyalanacak bir şey bulmak için yapılmaktadır. Farklı modeller ile yapılan bu havlu kenarları bayanları cezbetmeye devam etmektedir. Kaç tane havlusu olursa olsun bir bayan beğendiği bir model karşında kayıtsız kalamıyor. Durum böyle olunca bayanların beğenisi toplamak için çeşitli modeller tasarlanmaktadır. En yeni havlu kenarı modelleribu sezon genel olarak çeşitli renkteki iplerden yapılarak daha çok kendini göstermektedir. Tek düze havlu kenarından öte farklılık yaratılarak en az iki renk ipten oluşan danteller yapılmaktadır. Genel olarak oya halkası kullanılarak yapılan bu modeller çiçek motifleriyle birleştirilmiştir.

Tığ oyası ile yapılan havlu kenarı modelleri

Banyomuzu tamamlayan ve daha şık gösteren havlular çeşitli modelleri ile banyo dekorları ile bir bütün oluşturmaktadır. Havlu kenarların da daha çok tığ oyası tekniği kullanılmaktadır. Bunun sebebi tığ oyası havluyu daha şık ve daha gösterişli göstermesidir. Yani şöyle diyebiliriz ki tığ oyası ile yapılan havlu kenarları kendini göstermektedir. Tığ oyası ile yapılan havlu kenarı modelleriarasında genellikle çiçek deseni kullanılmaktadır. Çeşit çeşit çiçeklerin modellerinin yapıldığı havlular en az iki renk ipten yapılarak havlu ile bütünleştirilmektedir. Çiçek desenlerinin yanı sıra yaprak tarzı motiflerinde bolca kullanıldığı bu havlu kenarlarını yaparken çok fazla zorlanmazsınız. Emek gerektiren bir teknik olsa da hepimizin bildiği üzere tüm oya teknikleri oldukça emek gerektirmektedir.  Bu tekniği ve bu tarz modelleri kullanarak havlunuzu istediğiniz görüntüye kavuşturabilirsiniz.

İğne Oyası ile Yapılan Havlu Kenarı Modelleri

İğne oyası tekniği aslına bakarsanız tüm bayanların genellikle dikkatini çeken bir tekniktir. Değişik modelleri arayan bayanlar için genellikle model çokluğu bu tekniğin adı altın da yer almaktadır. Bu teknik kullanılırken yaprak desenleri, çiçek desenleri, kar tanesi desenleri sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat son zamanlar daha değişik modeller tasarlanmaktadır. Bunlardan birisi olan ve son zamanlarda çokça kullanılan yelpaze deseni hanımların dikkatini oldukça çekmektedir. Zahmetli bir teknik olsa da tartışmasız kendini her şekilde belli eden bu oya tekniği hanımlar tarafından da oldukça beğenilmektedir. Durum böyle olunca gün geçtikçe daha farklı İğne oyası ile yapılan havlu kenarı modelleritasarlanmaya çalışılmaktadır.