Etaminli Tasarımlar

  • 24 Ocak 2021
  • 366 kez görüntülendi.
Etaminli Tasarımlar

Son 2 yıldır daha da popüler bir hale dönüşen el emekleri arasında nihayet ki etamin şablonları da yer aldı. Annelerimizin çeyizinde panolardan, yatak çarşafı etek uçlarına kadar yer edinen etaminler günümüzde de panolarda ve yine aynı şekilde yastıklarda, havlularda, kırlentlerde ve daha bir çok alanda karşımıza çıkmakta. Çok da güzel olmakta. Baktıkça bakacağınız buram buram el emeği kokan ve punch ile yarışan etaminli tasarımlar gerçekten çok hoş.

İsme özel tasarımlar yaptırabileceğiniz, istediğinizi gibi işleyip el emeğinizi konuşturacağınız etaminlerde yine kullanılan malzemeler standart olarak diğer işlemelerde de olduğu gibi işleme yapacağınız kumaş türüne ve kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle tuhafiye ve hobi mağazalarında etamin ipi olarak belirtiriz lakin bu sabit bir durum değildir. Daha kalın olmasını istersek bazı yün ip çeşitleri, ince parlak iplikler veya eski havlu kenarlarında kullandığımız mat türde pamuklu ipliklerle de etamin işlemesi yapabiliriz. Düz kumaşa işleyeceğimiz gibi normal şartlarda etamin kumaşına sıklıkla işlenmekte olduğunu söyleyebiliriz.
Çeyizlik ürünler arasında da sıklıkla gördüğümüz etaminler oldukça değerli zamanımızda. Etamin seccadeler de yine havlu işlemeleri kadar etnik tasarımlardadır. Etamin işlemesini yapmadan önce belirlemeniz gereken ilk kavram etamin şablonu olmakta. Şablondaki işlemeyi kolaylık olsun diye işlemeden önce işleme yapacağınız zemin üzerine çıkarabilirsiniz. Bu sayede hata yapma riskiniz en az düzeye inmekte. Öyle ki etamin işlemesinde bir detayı kaçırdığınızda hiç hoş olmayan bir görünüm oluşmakla birlikte sökme işlemi yaptığınızda da kumaşı zedeleyebilirsiniz. Bunun için yıkayınca silinen kumaş kalemleri ile modelinizi çizip sonra işlemeye başlamanızı öneririz. Benim görsel hafızam iyidir derseniz de şablonlarda kaçıncı sırada nasıl bir yol izlendiği belirgin olacağından kolaylıkla modelinizi işleyebilirsiniz.
Etamin tasarımında resmedilen tasarımlar genellikle çocuk odası için ise hayvan figürlü modeller olmakta. Yetişkinler için ise panolarda silüetler ve yazı moodları tercih edilmekte.

Örme Çıngırak ve Diş Kaşıyıcı Modelleri
Örgü Toka Modelleri
Yeni Sezon Trent Atkı Modelleri
Kız Çocuğu Eldiven Modelleri
Örgü Oyuncak Tavşan Yapılışı
Bebek Çanta Yapılışı
Örgüden Magnet
Örgüden Bileklik Yapımı
İp Aksesuar
Dantel Aksesuar
Örme Çıngırak ve Diş Kaşıyıcı Modelleri
Örgü Toka Modelleri
Yeni Sezon Trent Atkı Modelleri
Kız Çocuğu Eldiven Modelleri
Örgü Oyuncak Tavşan Yapılışı
Bebek Çanta Yapılışı
Örgüden Magnet
Örgüden Bileklik Yapımı
İp Aksesuar
Dantel Aksesuar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.