Son zamanlarda bir çok dekorasyon ürününde doğal ürünlerin tercih edildiği aşikar. Öyle ki hemen hepimiz daha çok doğal ve emek verilen objeleri, dekorasyon ürünlerini daha fazla sevmekteyiz. Buda bizlere alternatif olarak el emeği göz nuru ürünler alanında daha fazla girişimi arttırmaktadır. Durum böyle olunca bizler ananemizin babaannelerimizin sandıklarındaki el emeklerini çıkarmış bulunuyoruz. Özellikle de örme kilimler bu sezon ev dekorasyonunda son derece revaçta. Örme halı modellerinde renk uyumu olsun olmasın her renk karmaşası ile patwork dediğimiz modelde kilim ve halı modeli oluşturabilmekteyiz.

İp seçiminde tercih edeceğiniz modele ve kullanım alanına göre değişik türde ip tercihinde bulunabilirsiniz. Hasır ip, penye ip, jüt ip gibi ip çeşitlerinden halı ve kilim örme işlemi yapılabilmektedir. Belirttiğimiz gibi ip türü seçiminizi yapacağınız halı & kilim modelinin kullanılacağı alana bağlıdır.

Kilim için kullanılan aparatları hobi sayfalarında bulabilirsiniz. Portatif olarak temin edeceğiniz dokuma tahtası ile de parça parça ipler ile dikim işlemini gerçekleştirerek patchwork kilim yapabilirsiniz. Bunun için illaki kesintisiz ve kusursuz bir ip yumağınızın olması gerekmemekte. Bu aynı zamanda artan iplerinizi değerlendirmek için de çok iyi bir alternatif.

Özellikle de penye ipten yapılan kilim modelleri sıklıkla görmeye alışık olduğumuz tasarımlardan. Ayrıca istenildiği takdirde desen olarak tamamen hayal gücünüze bağlı olarak tasarlayabileceğiniz ürünlerden olmakta. Kullanım alanı olarak çocuk odalarınıza hayvan veya çiçek böcek figürlü, yatak odası ve oturma odası gibi alanlara küçük boyutlandırmalı banyonuz içinde yine tekli, ikili takım şeklinde de paspaslar oluşturabilirsiniz.

Size bir tüyo daha verelim. Hulahopla da harika bir kilim yapabilirsiniz. Evet doğru duydunuz çocukluğumuzda oynadığımız hulahoplar bir nevi kilimlerimiz için kasnak görevi görebilir. Temin ettiğiniz penye iplerinizi kasnak görevi üstlendirdiğiniz hulahopunuzdan geçirin. İp geçişlerini bir alttan bir üstten olacak şekilde yapınız. Bu şekilde istediğiniz büyüklüğe gelene kadar işlemi devam ettirip kiliminizi tamamlayabilirsiniz.