Örgü modelleri olarak binlerce çeşit örgü bulunmaktadır. Örgü işlemlerinde tamamen hayal gücünüze bağlı modeller oluşturabileceğiniz gibi aynı zamanda popüler olarak yapılan ve görmeye alışık olduğumuz şık örgü modellerini de tercih edebilirsiniz. Bu modellerden bir tanesi de gerek bebek süveter modellerinde gerekse battaniye örgülerinde karşılaştığımız nohut örgü modeli olmakta.

Peki nasıl yapılır bu model? Bir bakalım. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki isterseniz tek tığ şiş ile isterseniz de iki normal şiş ile bu modeli oluşturabilirsiniz. İp seçimi içinde dip not düşelim ipiniz ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkacak olan model bir o kadar güzel olacaktır. Bunun için oluşturduğunuz modelin güzel görünmesi adına uygun ip seçiminde bulunmalısınız.

İlk olarak örgümüze ters olan yani arka kısmından başlıyoruz. Örgümüzün ön kısmından 1 sıra ters örgü yapılır. 1 ilmek kendimize doğru alırız. Nohut örgüsünde dolama işlemi yapılır. Bu işlem yapılırken iplik şişten çıkarılmaz.

Örgü işlemi devam ederken tekrar tekrar aynı ilmeğe batılmakta ve 1 ilmek 3 ilmek haline getirilmektedir. Örgümüz devam ederken de yanda bulunan 3 ilmek birden toplanmaktadır. Bu şekilde modelimizin istediğimiz yerine nohut modelini işleyebiliriz. İster serpme serpme ister motif oluşturacak şekilde örgümüzü uygulayarak battaniyemizi tasarlayabiliriz.

Nohut modeli diğer adıyla pazı tohumu da diyebiliriz. Örnek olarak görünümü oldukça güzel bir modelimiz diyebiliriz. Örneği örerken modelin ne kadar büyüklükte bir boyutlandırmada olacağını sizler belirleyebilirsiniz. İlmek alımında yapacağınız boyutlandırma ile irili ufaklığı ayarlayarak örneğinizi koyabilirsiniz.