Son zamanların dekorasyon objelerinde sık rastladığımız ürünlerden bir tanesi de makromeler. Bulunduğu ortama etnik bir hava katan makromeler evimizin her alanında kullanabileceğimiz objelerden oluşmakta.

Makrome duvar süsü: El emeği olarak ele alacak olursak büyük bir uğraş sonucu son derece şık bir duvar süsü oluşturabilmemiz mümkün. Makrome duvar süsü tasarımını elimizle oluşturmaktayız. Yani elde örme ile duvar süsü oluşturabilmektesiniz. Makrome tasarımında en önemli olan nokta iplerin ölçülerini doğru şekilde ayarlayabilmek. İp ölçülerinin yanı sıra birde örgü tekniğine hakim olabilmek oldukça önemlidir. Her ne kadar tekniği bildiğinizde tüm tasarımları kolaylıkla yapabiliyor olsanız da ilmek ilmek yapılış esnasında bir noktada yapacağınız yanlış modelin oluşumunu bozmaktadır.

Makrome aynalar: makrome aynalar genellikle 3′ lü 4′ lü şekilde tasarlanmış olup aynaların etrafına örülen tasarımlardır. Makrome aynalar özellikle hollerde vestiyer üzeri çok şık durmakta.

Makrome saksılar: balkononuzu bohem görünüme uyarlıyacak bir seçenektir. Makrome ipi ile oluşturduğunuz duvar askılıklı saksı modellerini dilerseniz kahve köşelerinizde de kullanabilirsiniz.
Makrome anahtarlık: özellikle de özel günler için hediyelik olarak verlen makrome anahtarlıklar oldukça şık birer seçimlerden. Makrome anahtarlıklar kişiye özel tasarımar olarak yapılmakta.

Ev dekorasyonunda yine en şık duran alanlardan biri de makrome perdeler. Lakin perde modeli diğer objelere göre çok daha uğraştırıcı olmakta.
Dekoratif kılıf, çanta, kırlent, salıncak, hamak ve benzeri tasarımları da makrome tasarımları ile tasarlamış olduğunuz ürünlerden yapabilirsiniz.

Makrome tasarımlarında kullanılan teknik düğüm tekniğidir. Düğüm tekniğine verilen isimler Rasif ve Kare olmaktadır. Makrome tasarımlar oluşturabileceğiniz iplik türlerini sıralayacak olursak; driftwood, hasır, jüt, keten, sicim, kenevir, pamuk, iplik, deri iplik türleri olmakta. Oluşturacağınız tüm tasarımlar sizin hayal gücüne bağlı olarak değişmekte. İsterseniz tasarımlarda farklı ip seçimlerinde bulunup aralara farklı aksesuarlar yada ip geçişleri de yapabilirsiniz.