Punch Nakışı

  • 11 Ocak 2021
  • 496 kez görüntülendi.
Punch Nakışı

Punch nakışı adını verdiğimiz el işi uygulaması evimizin tüm yaşam alanlarını süslemekte. Tasarım olarak punch nakışına başlamayı düşünüyorsanız ilk olarak e ticaret sitelerinde satılan punch setlerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle başlangıç için iğne, iplik uyumunda ve kumaş uyumunda uyumsuzluğa düşmeyeceksiniz. Bu doğrultuda da yanlış seçimler sonucunda yanılgıya uğramamış olacaksınız. Punch nakışın da iğne seçimi son derece önemlidir. İğneninizin kalınlığı kumaş ile uyumlu değilse o zaman ipiniz kumaşa tutunamayacaktır.

İlk bakışta punch tasarımı işlemi zor gibi görünse de doğru malzemeler ile deneyimlediğinizde işlemin çok da zor olmadığını göreceksiniz. Diğer el emeği tasarımlarda da olduğu gibi bu işleme seçeneğinde de dikkat oldukça önemlidir. Ayrıca hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir aktivite de diyebiliriz. Uygun formda özellikle de set halinde temin edilirse dikkatinizi geliştirdiğinizde yapamayacaksınız diye bir şey yok.

Punch tasarımı için farklı renklerde, farklı kalınlıklarda ip tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız ürüne göre kolaylık olması açısından kasnak da tercih edebilirsiniz. Kasnak kullanımı etamin panolar ve işlemeleri kadar punch tasarımlarında da oldukça işlevsel. Ayrıca kasnak seçiminde size tavsiyemiz vidalı olan kasnak modelini tercih etmelisiniz. Çünkü bazen kasnaklar içerisinde kumaş kayıyor ve gerginlik sağlanmıyor. Kumaşın gergin olması işleme konusunda hızlı ve kolay bir tasarının ortaya çıkmasını sağlar.

Kumaş seçimine gelecek olursak tavsiyemiz ham bez, amerikan bezi, keten ve delikli türde kumaşlar olmalıdır. Lakin dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı da kumaşın esnemeyen türde olmasıdır. Esnek türde olan kumaş işleme için uygun değildir. Bu tür kumaşlar işleme tutmamaktadır.

Punch nakışı ile duvar panoları, kırlent, havlu işlemeleri ve daha bir çok tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tasarım modelinde de oluşturacağınız tüm şablonlar sizlerin hayal gücüne bağlı olmakta. Yani sizler nasıl bir tasarım hayal ederseniz iğneniz ile şekil verip istediğiniz tasarımı seçeceğiniz iplikler ile işleyerek ortaya koyabilirsiniz.

Örme Çıngırak ve Diş Kaşıyıcı Modelleri
Örgü Toka Modelleri
Yeni Sezon Trent Atkı Modelleri
Kız Çocuğu Eldiven Modelleri
Örgü Oyuncak Tavşan Yapılışı
Bebek Çanta Yapılışı
Örgüden Magnet
Örgüden Bileklik Yapımı
İp Aksesuar
Dantel Aksesuar
Örme Çıngırak ve Diş Kaşıyıcı Modelleri
Örgü Toka Modelleri
Yeni Sezon Trent Atkı Modelleri
Kız Çocuğu Eldiven Modelleri
Örgü Oyuncak Tavşan Yapılışı
Bebek Çanta Yapılışı
Örgüden Magnet
Örgüden Bileklik Yapımı
İp Aksesuar
Dantel Aksesuar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.