Yapılışı:

Hırkayı yakadan başlayarak örün.

Şişe 69 ilmek atın. 2.5 cm pirinç örün.

(Pirinç örgü: 1. sıra : 1 ters, 1 düz örün. 2. sıra: Düzleri ters, tersleri düz örün)

Bu arada 1 cm. den sonra sol ön bandına 1 ilik yapın. Sonra 18 sıra ara ile 4 ilik daha yapın. Sonraki sırada şemayı da takip ederek aşağıda belirtildiği gibi ilmekleri beden ve kol bölümlerine ayırarak 4 arttırma noktası belirleyin. Bu arttırma noktalarının her 2 tarafından toplam 8 tane arttırma yapın.

Arttırma noktalarının belirlenmesi:

Sıra başından 6 ilmek pirinç örün. Sonra 9 ilmek düz örgü (Sol ön),1 şişe dolama,1 ilmekdüz (1.arttırma noktası), 1 şişe dolama,10 ilmek düz örün (Sol kol). 1 şişe dolama, 1 ilmek düz (2.nokta),1 şişe dolama, 15 ilmek düz (arka), 1 şişe dolama 1 ilmek düz (3. nokta), 1 şişe dolama, 10 ilmek düz (Sağ kol), 1 şişe dolama 1 ilmek düz (4. nokta), 1 şişe dolama, 9 ilmek düz (Sağ ön), 6 ilmek pirinç örün. Ön bantları pirinç örgü olarak örgü sonuna kadar örün. Bu artırmaları her 2 sırada 17 defa tekrarlayın. 2. arttırma sırasında kol ilmeklerini örerken aralarda ikişer ilmek arttırma yapın. Düz örgüden itibaren her 12 sırada bir ajur uygulayın. Bu ajurları bedende 7 defa, kolda 5 defa tekrarlayın.

Ajur yapımı:

2 ilmeği birlikte alın,1 şişe dolayarak arttırın, 2 ilmeği birlikte alın … sırayı bu şekilde tamamlayın.

17 defa arttırmadan sonra kol ilmeklerini (46 ilmek) ayırın. Beden ilmeklerini beklemeye alarak önce bir kolu örün. Kol ilmeklerini örerken kol altından 2 ilmek arttırarak başlayın. Kolda 5. ajurdan sonra 12 sıra daha düz örün. Pirinç örgüye geçerken eşit aralıklarla 10 ilmek eksiltin. 2.5 cm pirinç örün, bitirin. Diğer kolu da aynı şekilde örün. Sonra ön ve arka beden ilmeklerini birlikte örerken kol altlarından birer ilmek arttırın (Toplam 119 ilmek olmalı). Bedene 7. ajurdan sonra 1.5 cm pirinç örün, bitirin.

Kapşon:

Şişe 70 ilmek atın. 2.5 cm. pirinç örün. Sonra 10 cm. düz örgü örün. Örgü ortasından 18 ilmek ayırın. Yandaki ilmekleri beklemeye alın. Ortadaki 18 ilmeği düz örün, beklemedeki 19. ve 20. ilmekleri birlikte alarak örün. Geri dönün,18 ilmeği düz örün, diğer tarafta beklemedeki 19.ve 20.ilmeği birlikte alarak örün… Beklemedeki tüm ilmekler bitene kadar örmeye devam edin. Kalan ilmekleri kesin. Kapşonun boyun kısmından 61 ilmek çıkartın.1 cm pirinç örün, bitirin.

Bitirme:

Kapşonu yakanın iç tarafına, yakanın ucundan 1.5 cm bırakarak dikin. Düğmeleri iliklerin karşısına dikin.

örgü-şema bebek-hırkası

 

sarihırka