KURVAZE HIRKA

Arka: Koyu yeşil yünümüz ile 54 ilmek atalım ve 2/2 lastik örgünün 2 sırasını tamamladıktan sonra açık yeşil ile devam edelim. Lastik örgü boyu 3 cm olduğunda düz örgü devam edelim. Düz örgü boyu 17cm olduğunda kol kesimini 3-2-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 1l cm olduğunda yaka için orta 8 ilmeği kapatalım. Devamında her iki yandan 2-1 sırası ile eksiltme yapalım. Kol evi yüksekliği 13cm olduğunda 14’er omuz ilmeğini tek seferde kapatalım.

Sol Ön: Koyu yeşil yünümüz ile 36 ilmek atalım ve arka beden ile aynı lastiği örelim. Düz örgü boyumuz 17cm olduğunda kol kesimini 3-2-1 uygulayalım. Aynı sırada yaka kesimine her sıra başında 1 ilmek kapatarak başlayalım ve 14 ilmek kalana kadar devam edelim. Kol evi yüksekliğimiz 13cm olmuştur. Omuz ilmeklerimizi tek seferde kapatalım.

Sağ Ön: Sol ön ile aynı şekilde başlayalım. Örgü boyumuz 6,5cm olduğunda ön ortadan 5.ve 15.ilmeğe 1er ilmek ilik açalım. Aynı işlemi örgü boyumuz l5cm olduğunda tekrarlayalım.

Kol: Koyu yeşil yünümüz ile 40 ilmek atalım. Beden lastiklerinde uyguladığımız deseni uygulayalım. Düz örgüye geçtikten 2cm sonra kol artırmalarına başlayalım. 6 defa her 2cm de bir iki yandan 1 er ilmek artıralım. Kol boyumuz 18cm olduğunda 52 ilmeğimiz vardır. Kol kesimini 3-2-1-1-1-1 uygulayalım. Kalan ilmeklerimizi dek seferde kapatalım.

Yaka lastiği: Omuz dikişlerini yaptıktan sonra ön ve arka yakanın tamamından 200 ilmek alalım. Her l cm den 2 ilmek alarak düzenleyebiliriz. Düz yüzde 5 sıra düz örgü yaptıktan sonra 6. Sırada örerek kapatalım.

Dikiş: Beden yan ve kol altı dikişlerini yaptıktan sonra kolları kol evlerine yerleştirelim. İliklerin karşısına 4 adet düğmemizi dikelim.

ŞAPKA

Koyu yeşil yün ile 60 ilmek atalım ve 2/2 lastik örelim. Açık yeşil yün ile lastik örgü boyu 8cm olunca düz örgüye geçelim. Toplam örgü boyumuz 18cm olduğunda 13 defa her iki yandan 1er ilmek kestikten sonra kalan ilmeklerimizin 4 tanesini beraber örerek kapatalım. Arka dikişini yaparken lastik kısım dışa döneceği için düz yüzden dikelim.

bebek takım hırka sema takım