KAZAK

Arka: Koyu yeşil yünümüz ile 50 ilmek atalım ve 2 sıra 2/2 lastik örelim. Sonra ipimizi açık yeşil ile değiştirelim. 3 sıra daha lastik ördükten sonra düz örgü yapmaya başlayalım. Düz örgü boyumuz 17cm olduğunda her iki yandan kol kesimi için 3-2-1 yapalım. Kol evi yüksekliği 2cm olduğunda 38 ilmeğimizin orta 4 ilmeğini kapatalım. Arka yırtmaç uzunluğu 7cm olduğunda yaka oyuntusunu 2-2-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 12cm olduğunda omuzlarda kalan 12 ilmeği tek seferde kapatalım.

Arka lastik: 7 cm uzunluğundaki yırtmacımızdan koyu yeşil yünümüz ile 15 ilmek çıkaralım ve 6 sıra 1/1 lastik örüp tek seferde kapatalım. İliklerimizi 3.sırada yaka ucundan 3. ve 9. ilmeğe açalım.

Ön: Koyu yeşil yünümüz ile 51 ilmek atalım ve etek lastiğini arka beden ile aynı şekilde uygulayalım sonra düz yüzde: 17 ilmek düz + 8 ilmek ters + 1 ilmek düz + 8 ilmek ters + 17 ilmek düz örelim. Dönüş sırasında ilmekleri gördüğümüz şekilde örmeye devam edelim. Sonraki her düz sırada orta 1 düz ilmeğin her iki yanındaki ters ilmeği de düz örerek devam edelim. Baklava desenin orta düz ilmek sayısı 15 ve yanlarındaki ters ilmek sayısı 1 olduğunda aynı şekilde desenimizi daraltalım. Orta düz ilmek sayısı 1 e indiğinde 2.baklava deseni için tekrar artırma yapalım. Bu arada düz örgü boyumuz 17 cm olduğunda kol kesimini 3-2-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 7cm olduğunda- 2.baklava desenin bitiminde yakayı oymaya başlayalım. Önce orta 6 ilmeği kapatarak örgümüzü iki parçaya ayıralım. Devamında 6 ilmeğin her iki yanından sırası ile 2-1-1 kapatalım. Kol evi yüksekliği 12cm olduğunda 12 şer omuz ilmeğini tek seferde kapatalım.

 

Kol: Koyu yeşil yünümüz ile 36 ilmek atalım. Beden lastiklerini uygulayalım. Düz örgüye geçtikten 3 cm sonra kol artırmalarına başlayalım. 5 defa her 2cm de bir iki yandan 1 er ilmek artıralım. Kol boyumuz 16cm olduğunda 46 ilmeğimiz vardır. Kol kesimini 3-1-1-1-1 uygulayalım. Kalan ilmeklerimizi dek seferde kapatalım.

Yaka: Açık yeşil yünümüz ile 10 ilmek atalım ve 1/1 lastik örelim. Dönüş sırasında 7 ve 8.ilmekleri beraber örelim ve şişimize ip doladıktan sonra 9 ve 10.ilmeğimizi örelim. Her dönüş sırasında aynı işlemi tekrarlayalım. Örgü boyumuz 42cm olduğunda tek seferde kapatalım.

Dikiş: Beden yan ve omuz dikişlerini yapalım. Kol altlarını dikelim ve kol evlerine yerleştirelim. Yakamızı tutturalım. Düzgün durması için yakaya tutturduğumuz kısımda biraz yedirelim. Arka pata 2 adet düğme dikelim.

bebek takım takım şema