Örgü Toka Modelleri kullanım olarak oldukça yaygınlaşmaya başladı. Evinizde kendi tokanızı yapmanız mümkündür. Birçok farklı ip türünden birçok farklı tekniklerde yapılabilen bu tasarımlar oldukça kullanışlıdır. Örgü tokaların yapılış stili zor değildir, neredeyse 7’den 70’e herkesin deneyebileceği yapıda olmaları sebebiyle dikkatleri üstlerine çekmeyi başarıyorlar. Bu sebeple de herkes yaratıcılığını konuşturduğu tasarımlarını, oldukça basit bir şekilde ortaya koyarak bu temel ve önemli ihtiyacını karşılayabiliyor.

Hazır toka modellerinin aksine Örgü Toka Modelleri kullanımının artmasının en önemli sebeplerinden birisi, hazır tokalarda ki malzeme kalitesinin düşmesidir. Malzeme kalitesinin düşmesi ve buna rağmen fiyatların yükselmesi kullanıcıların bütçesini olumsuz etkilemeye başladı. Son zamanlarda üretilen tokalara dair en çok gelen şikayetler ‘’ Genellikle alınan tokalar çok çabuk kopmaya başladı ‘’ yönünde oluyor. Alınan tokanın kullanım ömrünün fazla olmaması ve buna rağmen verilen ücretlerde ki artış kişileri örgü tokala modellerine yönlendiriyor. Bununla birlikte metal tokaların kafa derisine verdiği zararlarda el yapımı tokalara olan yönelimi hızlandıran bir başka nedendir.

Metal tokaların batma, takılma, saç koparması gibi yarattığı sorunlar kadınlarda ve çocuklarda artık hazır toka kullanımını düşürmektedir. Örgü toka modelleri tüm bu sorunları yaratmanın aksine metal tokaları daha kullanışlı bir hale getirir. Örgü toka için aldığınız malzemeler ile birlikte birden fazla toka üretebilirsiniz, bu sayede düşük ücretle canınızın istediği gibi modellerde birçok toka elde edersiniz.

Örgü Toka Modelleri özellikle de çocukların ve genç kızların oldukça dikkatini çekmektedir. Çocukların hayal güçleri, kişilerin tasarımcılığıyla birleştiğinde ortaya başka hiç kimse de olmayan çok özel ve kullanışlı toka modelleri çıkıyor.  Peki, örgü toka modellerini seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Eğer ilk defa toka modeli örüyorsanız, başlangıçta çok karmaşık modeller seçmemelisiniz. Çünkü karmaşık modeller hem tasarım noktasında hata yapmanıza sebebiyet verebilir hem de saç yapınıza bağlı olarak, tasarım hataları sebebiyle saçınızda kopmalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple olabildiğince, küçük detayları olmayan, karmaşık bir yapısı olmayan ve içini doldurabileceğiniz modeller seçmelisiniz. Örgü Toka Modelleri için öncelikle kendi lastik tokanızı örerek sıfırdan başlayabileceğiniz ve ardından oluşturduğunuz temel üzerinden süslemeye gidebileceğiniz gibi, dayanıklılığından emin olduğunuz, düz beyaz veya düz siyah lastik tokanın etrafını örerek de kendi örgü tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda siz yol göstermesi ve yaratıcılığınızı şekillendirmesi amacıyla en çok tercih edilen örgü toka modellerine dair görseller bırakıyoruz. Haydi önce modellere bakalım ardından da örgü tokalar için gerekli malzemeleri temin ederek kendi tasarımlarımızı yapmaya başlayalım! 🙂

Midye Model Örgü Toka Tasarımı
Basit Kurdele Modeli Örgü Toka Tasarımı
Basit ve Şık Dantel Süsleme Örgü Toka Tasarımı
Amigurumi Ayıcık Model Örgü Toka Tasarımı
Kurdele Model Örgü Toka Tasarımı
İki Renk Kurdele Model Örgü Toka Tasarımı
Basit Model Örgü Bandana Toka Tasarımı
Taş Süslemeli, Şık Örgü Bandana Toka Tasarımı
Saç Örgüsü ve Taş Süslemeli Örgü Saç Tokası Tasarımları
Boncuk İşlemeli Örgü Metal Toka Tasarımı