Bebekler için alternatif bir örgü modeli olan robalı elbiseler çok şirin bir model oluşturmakta. Genellikle tığ işi olarak tasarlanan örgü modelinde yapım gidişatına göre farklı örnekler uygulanabilmekte. Kumaş ile birlikte yapacağınız bir çalışmadan oluşan elbise modellerinde tamamen sizin hayal gücünüze dayalı bir örgü dizisi oluşmakta. Tek yapmanız gereken etek kısmı olabilecek bir parça ayarlamak. Sonrasında ölçüm yapmak. Kaç yaş için yapacağınızı belirleyip ona göre ilmek ve örme modelini oluşturacaksınız. Son aşamada da yapacağınız alt kısım ile üst kısmı birleştirme işlemi olacaktır.

Örgü modellerinden hangilerini robalı kumaş ile buluşturabiliriz derseniz pıtırcıklı örgü modeli, tığ işi istiridye modeli, yelpaze desenli elbise modeli, tunus örgüsü ve benzeri motifler ile tasarlayacağınız bir üst örgü modeli ile robalı bir elbise çalışması yapabilirsiniz. Üstelik bu noktada sadece jile şeklinde değil kollu, kısa kollu da örme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İp seçeneği olarak kabarıp tüylenmeyen kaliteli bir ip seçmenizi tavsiye ederiz. Yani öyle ki örme işlemi sonrasında bir kez yıkadığınızda sünen ve toparlanmayan bir yapıda olması alt kısım daha iyi duruyorken üst kısmın bozulması ile kısa sürede kullanılmayacak hal alabilir. Bunun için özellikle de çocuk ve bebekler için bebe yünü olarak adlandırdığımız iplik seçiminde bulunabilirsiniz. Örneğin YarnArt Adore serisinde bulunan iplikler de sizin için uygun seçenekli olabilir. İplik seçiminde kaliteli seçimlerde bulunmanız öreceğiniz ürünün uzun süre kullanımlı olması açısından en doğru seçim olacaktır. Her ne kadar yumak olarak çok ekonomik olmasa da orta düzeyli fiyatlandırması diyebiliriz. İp alımı konusunda toplu alım yaparsanız veya yüncü hanlarını ziyaret edecek olursanız ip ve örgü malzemelerinizi daha uygun fiyata mâl edebilirsiniz.