Mevsimlik olarak dolabımızın olmazsa olmaz parçalarından bir tanesi de panço modelleri olmakta. Pançolar kollu veya kol kesimli olarak farklı modellerdedir. Her ne kadar kış aylarında fazlaca kullanılmakta olsa da panço yapımında kullanılan ip yapısına göre ince veya kalın türde panço yapılabilir. Ayrıca yapım modeline göre fermuarlı, düğmeli, düğmesiz, çıtçıtlı benzer aksesuarlar kullanılarak da yapılabilir. Pançonuzu bilindik markalarda satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Örüş tekniğine bağlı olarak bir çok panço modeli bulunmaktadır. İster boğazlı ister kapüşonlu olsun birbirinden farklı modeller örerek dolabınızda yer verebilirsiniz.

Pançolar üst olarak giyebileceğiniz dış giysi çeşitlerindendir. İp seçiminden bahsedecek olursak alizenin ilmekli ip modellerini önerebiliriz. Bu ip çeşitleri hem örülme olanağı bakımından hem de duruş ve model tasarımı olarak son derece basit bir kullanıma sahiptir. Bunun dışında örmek istediğiniz kalınlık düzeyine göre kadife ip yumaklarını veyahut şişle örülebilecek kalınlıktaki ipleri de tercih edebilirsiniz. Tığ ile örülen panço modelleri de bulunmaktadır. Bu tür modellerde koyulan motifler ve renk geçişleri şiş ile örülene göre daha kolay olmakta.

Büyük küçük her yaştan kişiye özgü panço tasarlanabilmesi mümkün. Modele ilk başlama noktası yaka kısmıdır. Yaka kısmından başlayan panço yapımı etek kısmına doğru kloş şekilde uzanarak örülmeye devam edilir. Aynı zamanda modelinize isterseniz cep detayı da koyabilirsiniz. Pançonuzu örerken bir bütün olarak görüneceğini unutmayınız. En çok örülen panço modelleri burgulu, saçak süslemeli, motif motif örülen, kahve çatlağı modeli, üçgen panço, zikzak desenli panço modeli gibi bir çok desen bulunmaktadır.