Günümüzde süregelen gelenek ve göreneklere dayanarak kına gecelerinin olmazsa olmazı bindallı modellerimizden bahsedeceğiz sizlere yazımızda. Osmanlı motifleri taşıyan kültürel değerlerimizin bir parçası olan bindallı modelleri yeni tasarımları ile pek şık! Peki kaftanlı bindallılar da hangi modeller tercih edilmekte? Kaftan ve bindallı arasında ne gibi farklar var evet gelin adayları toplanın başlıyoruz.

Kaftan olarak adlandırdığımız giysi omuzlardan başlayarak topuğumuza uzana astarsız kıyafete kaftan demekteyiz. Kına gecesi günü gelinin abiyesini çıkararak bunu giymesi ve davetin bu şekilde devam etmesi ön görülür. Tasarımsal olarak farklılıklar taşıyan kaftanlar genellikle dökümlü kollar ve ön kısımda yer alan şeritler şeklinde altın, gümüş süslemeler ile bezenmiştir. Kalın bir kumaş yapısı olan kaftanlar kadife kumaşlardan tasarlanmıştır. Renk seçeneği olarak bordo, kırmızı, lacivert, yeşil renk seçenekleri gibi birkaç renk de bulunmaktadır.

Bindallı canlı renk seçeneklerinde tercih edilmektedir. Sade işlemelerin yer aldığı bindallıların kumaşı daha hafif tasarımdadır. Bu alanda bizce en güzel modelleri Aysira markası sunmakta. Öyle ki tasarımlarında bulunan detaylandırmalar oldukça şık seçimler olmakla birlikte yeni sezona gümbür gümbür modeller ile yer vermiş durumda. Aysira bindallı modellerinde fiyat ortalaması 800 ₺ den başlayarak 7 bin 840 ₺ kadar değişik fiyat seçeneklerinde bindallı modeli bulunmakta. Her bir tasarım birbiri ile bağımsız olup her biri oldukça zarif detaylandırmalara sahip. Bindallı modellerinde katanların aksi hemen her renk mevcut diyebiliriz. Özellikle de mor renk bindallılar bu sezon revaçta. Aysira bindallı modellerinin etek işlemeleri de yine çok konuşulacak türden. Aysira bindallı modellerinde bazı mağazalarında kiralama işlemi bulunsa da bazılarında pandemi neticesinde sadece satış işlemi yapılmaktadır.