Aplike olarak adlandırdığımız şey geleneksel kültürümüzü taşıyan işlemelerin teknoloji ile bütünleşerek bir nevi kumaş üzerinde sanat oluşturmak anlamına gelmektedir. Makineler sayesinde aplike olarak oluşturulan desenler nakış gibi kumaşın üzerine eklenmektedir. Eskiye baktığımızda patcwork adlı nakış çalışmasının da aplike tasarımlar ile birleştirildiğini söyleyebiliriz. Desen seçenekleri olarak çeşitli alanda birbirinden farklı motiflerin oluşturulabildiğini söyleyebiliriz. Bitkisel motifler, geometrik motifler, figuratif benzetmeler ve temsili tüm desen motiflerinden aplike yapılabilir.

Bitkisel motifler: içerisinde ağaç, yaprak ve benzer motiflerdeki tüm çiçek türü de dahil motifleri içermektedir.

Geometrik motifler; bu alanda tasarlanan motiflerde kare, zikzak, kilim / etnik desenler, üçgenler, elipsler ve çizgisel anlam taşıyan tüm motifler tercih edilebilir.

Figuratif benzetmeler; bu alanda tasarlanan motifler hayvan figürleri, çizgi dizi kahramanları ve daha bir çok benzer tasarımları içermektedir.

Aplike kullanım alanları

Genellikle bir çok yüzeye uygulanabilen bir uygulama olmakta. Lakin en sık rastladığımız alanlar kıyafetler, kırlentler, yastıklar, seccadeler, havlular ve daha benzer bir çok alanda kullanımı bulunmakta. En çok kullanılan alanlardan bir tanesi de çocuk ve bebek odaları olmakta. Aplike tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi boya vermeyen türde kumaş seçmeniz. Aksi durumda emeğiniz boşa gidebilir. Aynı zamanda temin ettiğiniz malzemeler kadar kullanımı da hassas bir yapıda olmakta. Öyle ki aplike tasarımlı ürününüzü yanlış ısıda yıkadığınızda model çekme yapabilir. Bu riske karşılık düşük ısıda tasarımınızı yıkamalısınız. Ayrıca bir diğer husus da yapılacak olan fon ve aplike kumaşı aynı olmalıdır. Eski takdirde model ve zemin arasında bir uyumsuzluk oluşacaktır. Teyelleme ile aplike tasarımınızı tasarıma başlamadan sabitlemeyi unutmayın. Kayma vs durumunda modeliniz istediğiniz gibi olmayabilir.

En çok kullanılan aplike modellerine baktığımızda gül nakışlı, gelincik, lavanta, çilek, kelebek, flamingo, papatya, yaprak, gökkuşağı ve benzeri modeller olmakta. Çocuklar ve bebekler için ise daha çok hayvan figürlü olan motiflerin tercih edildiğini söyleyebiliriz.