Son zamanlarda evimizin hemen her odasında kullanabileceğimiz şık bir el emeğinden bahsedeceğiz sizlere. Hasır örme paspas modelleri. Son zamanlarda oldukça revaçta. Yapılan örneklendirmeden yola çıkacak olursak renk ve desen hususunda oldukça modern bir örgü modeli. Doğal görünümü ile popülarite oluşturan hasır ipler ile supla, çerçeve ve daha bir çok ürün tasarlanabilir. Hasır ip ile paspas yaparken ilk bilmeniz gereken ihtiyacınız olacak olan muhakkak bir kaydırmaz edinmelisiniz. Hasır iplerden veya kalın iplerden tasarlayacağınız paspas modelleri sıcak silikon veya tutkal ile yapıştırılmaktadır.

Hasır paspas kullanımı oldukça özen gerektirmektedir. Hazır bir paspasınız varsa yada hasırdan yapılmış herhangi bir ürününüz onu sirke ile temizleyebilirsiniz. Sadece su ile temizlemek zaman içerisinde paspasınızın küflenmesine neden olacaktır. Ayrıca kullanıcıların bir çoğunun yaptığı hatalardan bir tanesi de paspasları temizledikten sonra güneş ışığına bırakmak. Güneş ışığı paspasınız için uygun değildir. Paspasın doğal yapısını bozmaktadır. Ayrıca mümkün olduğunca paspasınızı elinizde temizleyin makine temizleme adına uygun olmayabilir. Özellikle de el emeği ürünlerde temizleme işlemi özen gerektirmektedir. İlla ki makinede yıkacağım derseniz de sentetik programda düşük ısıda yıkayabilirsiniz. Jüt ipler hasır paspaslar için en güzel seçenek.

Günümüzde bu tarz paspas modellerinin maliyetinin yüksek olduğunu biliyoruz. Hemen her markada rastladığımız paspas modellerine benzer modelleri kendiniz daha düşük bir maliyet ile yapabilirsiniz. Görsel olarak çok şık model ve tasarımların bulunduğunu söyleyebiliriz. Paspas yaparken kullanılan teknik ipi tamamen hayal gücünüze bağlı tasarlamanız. Hasır / jüt ipinizi alın ve iğnenizi ipliğinizi de tabi başlayın sarma tekniği ile modelinizi oluşturmaya. Sarmal bir şekilde dike dike paspasınızı oluşturunuz. Dayanıklı olmak adına tutkal ve yapıştırıcı kullanarak paspasınızı sağlamlaştırabilirsiniz.