Makrome son zamanların en popüler ev dekorasyonu ürünlerinden bir tanesi. Ev dekorasyonunda o kadar ilerleme kaydedildi ki makrome tekniğine dayalı olarak bardak altlıkları, duvar süslemeleri, kılıflar, kırlentler, suplalar, masa örtüleri, anahtarlıklar, panolar ve daha sayamayacağımız bir çok alanda yeni yeni tasarımlara ev sahipliği yapmaktadır. Görünüm olarak bohem bir tarzı yansıtan makrome tasarımlar evlerde doğal ve rustik bir yapılanma oluşturmakta. Bu alanlardan bir tanesi de tabi ki saksılar. Saksıları saran motifleri ile şık bir görünüme sahip olan makrome saksılıklar  salonlarımızı ve balkonlarımızı sarmış durumda.

Her zaman için bir şeyler satın almak bizlere hem ekonomik olarak hem de keyfi yönden haz vermeyebilir. Özellikle de bu tarz yapımı son derece kolay olan örneklendirmeler için ipinizi alıp hemen bir makrome saksılık tasarlayabilirsiniz. Makrome saksılık için gerekli olan ekipmanlardan bahsedecek olursak; makrome ipiniz, demir halka bir adet asma işlemi için, makas ve kullanacağınız saksı. Burada örme işleminde yapılacak ilmek durumu kullanacağınız saksının büyüklüğüne göre değişmektedir. Malzemeler arasında bulunan halka ayrıca sağlam bir tutuş sağlamasından kaynaklı tercih edilir. Makrome saksılık yapımında kullanılan düğüm teknikleri oldukça basit ve uygulanabilir.

Makrome saksı tasarımında kullanacağınız iplerin her birinin eşit olarak kesilmiş olmasına özen gösteriniz. Çeşitli tasarımlarda tasarlayacağınız ve çeşitli saksılar ile çevrili olan saksılık hiçbir zaman bozulmamakta. Ayrıca hediyelik olarak da farklı bir fikir olmakta. Yaptığımız saksılıkta püskül detaylandırması oluşturmamız ayrıca daha hoş bir görünüm oluşturmaktadır. Saksının altında sallanan püskül veya püsküller de diyebiliriz buna.