BÜYÜKLÜK: 30 x 30 cm

MALZEME: I yumak sarı, 20 numara dantel İpliği, 0,75 numara tığ, 15 cm eninde, 0,40 m sarı / beyaz desenli kumaş, 6 mm genişliğinde 0,80 m sarı saten kurdele, 30 cm uzunlukta fermuar, dolgulu bir iç yastık.

Motif: Yak. 13,5 x 10 cm / 30 kare x 22 sıra.

Örnek denemesi: 22 kare x 22 sıra / 10 x 10 cm.

dantel-yastık-şema-1

dantel-yastık-şema-2

  • Motifi 2 defa işleyin. Örnek şemasına göre çalışın, işe ortadan başlayın. 30 kare için 91 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir ile başlayın. A okundan başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 5. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Her dikdörtgen için 5 zincir; I tırabzan yapın.Yuvarlamalar için eksiltmeleri temel bilgiler bölümünde verildiği şekilde yapın. Motif ve örnek şemasını 180 derece döndürün. Motifin 2.yarısını tam ters yöne doğru işleyin. B okuyla başlayın ve bu sırayı başlangıç zincir sırasına batarak yapın.
    • Bitirilmesi: Kumaş ve motifleri işleme devam etmeden önce yıkayın. Motifleri gerin.

Sarı-Dantel-Yastık

  • Kumaştan 34 x 44 cm büyüklükte iki dikdörtgen parça kesin. (= Kumaş kısım + çepeçevre 2 cm baskı payı, şemadaki sayılar bitmiş ölçüleri belirtmektedir) Motifleri şemadaki çizime göre yastıklann ön yüzlerine iğneleyin, çevrelerine sık ayarlı zikzak makine çekin. Motiflerin altında kalan kumaşı zikzak dikişlerin dibinden keserek çıkarın. Kumaş parçalarını kumaşların yüzü yüze gelecek şekilde üst üste koyun, alt kenanna 2 cm dikiş payı bırakarak makine çekin, arada 30 cm fermuar açıklığı bırakın. Kesili kenarlara sürfile yapın. Dikişleri ayırarak ütüleyin ve açıklık kenarlarına ütü basın. Fermuarı açıklık kenanna dikin. Kalan kenarları da 2 cm pay bırakarak birleştirin.(Fermuarı döndürmek için açık bırakın, kumaşın yüzü yüze gelsin.) Dikiş pay­larını kesin ve sürfile yapın.Yastık kılıfını çevirin, dikişli kenarları ütüleyin. Saten kurdeleyi dörde bölün. Kurdeleleri şekle göre motiflerin dönüş karelerine geçirin. Kurdelelerin dış ucunu motifin arkasına tut­turun. Dışta kalan kurdeleleri fiyonk yapın.