BÜYÜKLÜK : 40 x 40 cm

MALZEME: I yumak (50 gr) açık yeşil 10 numara pamuklu dantel ipliği, 1,25 numara tığ, I 15 cm eninde 0,50 m açık yeşil kendinden desenli pamuklu kumaş, 6 mm genişliğinde 0,60 m sarı saten kurdele, 30 cm uzunlukta fermuar, uygun bir iç yastık

Motif: Yak. 16 x 12 cm / 29 kare x 21 sıra.

Örnek denemesi: 18 kare x 18 sıra / 10 x 10 cm.

dantel-yastık-şema-2

  • Örnek şemasına göre çalışın. İşe ortadan başlayın. 7 kare için 22 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir ile başlayın. Ok işaretinden başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 5. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Her dikdörtgen için 5 zincir; I tırabzan yapın. Yuvarlamalar için eksiltme ve artırmalan temel bilgiler bölümünde verildiği şekilde yapın.
  • Bitirilmesi: Kumaş ve motifi işleme devam etmeden önce yıkayın. Motifi gerin. Kumaştan 44 x 44 cm büyüklükte iki kare parça kesin. (= Kumaş kısım + çepeçevre 2 cm baskı payı, şemadaki sayılar bitmiş ölçüleri belirtmektedir) Motifi şemadaki çizime göre yastığın ön yüzünün ortasına iğneleyin, çevresine sık ayarlı zikzak makine çekin.

açık-yeşil-dantel-yastık

Motifin altında kalan kumaşı zikzak dikişin dibinden keserek çıkarın. Kumaş parçalannı kumaşların yüzü yüze gelecek şekilde üst üste koyun, alt kenanna 2 cm dikiş payı bırakarak makine çekin, arada 30 cm fermuar açıklığı bırakın. Kesili kenarlara sürfile yapın. Dikişleri ayırarak ütüleyin ve açıklık kenarlarına ütü basın. Fermuarı açıklık kenanna dikin. Kalan kenarlan da 2 cm pay bırakarak birleştirin.(Fermuan yastığı döndürmek için açık bırakın, kumaşın yüzü yüze gelsin.) Dikiş paylannı kesin ve sür­file yapın. Yastık kılıfını çevirin, dikişli kenarlan ütüleyin. Saten kurdeleyi ikiye bölün. Kurdeleleri şekle göre motifin dönüş karelerine geçirin. Kurdelelerin dış ucunu motifin arkasına tutturun. Dışta kalan kurdeleleri fiyonk yapın.