Açık Yeşil Dantel Yastık

Açık Yeşil Dantel Yastık

  • 24 Ağustos 2013
  • 1.451 kez görüntülendi.
Açık Yeşil Dantel Yastık

BÜYÜKLÜK : 40 x 40 cm

MALZEME: I yumak (50 gr) açık yeşil 10 numara pamuklu dantel ipliği, 1,25 numara tığ, I 15 cm eninde 0,50 m açık yeşil kendinden desenli pamuklu kumaş, 6 mm genişliğinde 0,60 m sarı saten kurdele, 30 cm uzunlukta fermuar, uygun bir iç yastık

Motif: Yak. 16 x 12 cm / 29 kare x 21 sıra.

Örnek denemesi: 18 kare x 18 sıra / 10 x 10 cm.

dantel-yastık-şema-2

  • Örnek şemasına göre çalışın. İşe ortadan başlayın. 7 kare için 22 zincir + kenar tırabzan için 3 zincir ile başlayın. Ok işaretinden başlayın, I. tırabzanı tığdan itibaren 5. zincire batarak yapın. Her boş kare için 2 zincir; I tırabzan yapın, dolu kareler için zincirler yerine tırabzan yapın. Her dikdörtgen için 5 zincir; I tırabzan yapın. Yuvarlamalar için eksiltme ve artırmalan temel bilgiler bölümünde verildiği şekilde yapın.
  • Bitirilmesi: Kumaş ve motifi işleme devam etmeden önce yıkayın. Motifi gerin. Kumaştan 44 x 44 cm büyüklükte iki kare parça kesin. (= Kumaş kısım + çepeçevre 2 cm baskı payı, şemadaki sayılar bitmiş ölçüleri belirtmektedir) Motifi şemadaki çizime göre yastığın ön yüzünün ortasına iğneleyin, çevresine sık ayarlı zikzak makine çekin.

açık-yeşil-dantel-yastık

Motifin altında kalan kumaşı zikzak dikişin dibinden keserek çıkarın. Kumaş parçalannı kumaşların yüzü yüze gelecek şekilde üst üste koyun, alt kenanna 2 cm dikiş payı bırakarak makine çekin, arada 30 cm fermuar açıklığı bırakın. Kesili kenarlara sürfile yapın. Dikişleri ayırarak ütüleyin ve açıklık kenarlarına ütü basın. Fermuarı açıklık kenanna dikin. Kalan kenarlan da 2 cm pay bırakarak birleştirin.(Fermuan yastığı döndürmek için açık bırakın, kumaşın yüzü yüze gelsin.) Dikiş paylannı kesin ve sür­file yapın. Yastık kılıfını çevirin, dikişli kenarlan ütüleyin. Saten kurdeleyi ikiye bölün. Kurdeleleri şekle göre motifin dönüş karelerine geçirin. Kurdelelerin dış ucunu motifin arkasına tutturun. Dışta kalan kurdeleleri fiyonk yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ