JİLE

Arka: Bebe yünümüz ile 80 ilmek atalım. 3 sıra düz örgüden sonra düz yüzde ajuru kuralım.

* 2 düz + 1 dola + 3 ilmek beraber ör + 1 dola.* dan sonrasını tekrarlayarak sıra sonuna kadar devam et.

7 düz örgü sırası ördükten sonra ajurumuzu tekrarlayalım.

9 düz örgü sırası ördükten sonra düz yüzde; *8 ilmek düz + sağ tarafa 2/1 burgu yap. Örerken 2 ilmeği beraber örerek eksiltme uygula + 12 ilmek düz 2/1 eksiltmeli burgu , * dan sonrasını sıra sonuna kadar tekrarla. Her 9 sırada bir eksiltmeli burgu sistemini 5 defa daha tekrarla. Kalan 50 ilmek ile örgü boyu 25,5 cm olduğunda kol kesimini 3-1-1 uygulayalım. Kol evi yüksekliği 9 cm olduğunda yaka için orta 10 ilmeği ve devamında her iki yanından 3 er ilmeği kapatalım. Kol evi yüksekliği 10,5 cm olduğunda 12 şer omuz ilmeğini tek seferde kapatalım.

Ön: Arka beden ile aynı şekilde hazırlayalım. Kol evi yüksekliği 5 cm olduğunda orta 6 ilmeği kapatalım. Devamında her iki yandan 5 defa 1er ilmek keselim. Kol evi yüksekliği 10,5 cm olduğunda 12 şer omuz ilmeğini kapatalım.

Yaka lastiği: Sağ omuz dikişini yaptıktan sonra ön yakadan 30 + arka yakadan 26 ilmek alalım. 1 haraşo sırası örelim ve bitirelim.

Kol lastiği: Sol omuz dikişini de yapalım. Ön koldan 23 + arka koldan 23 ilmek alalım. Toplam 46 ilmeğimiz ile 2 haraşo sırası ördükten sonra tek seferde kapatalım.

Dikiş: Beden yan dikişlerini yapalım. Etek ucunu ilk ajur sırasının ortasından ikiye katlayarak bastıralım. Böylece etek ucu ajur dalgalı olacaktır.

elbise hırka jile